Forum Polska – Słowacja w Bratysławie

Rozwój wspólnych inwestycji, w tym m.in. budowa gazociągu to najważniejsze cele współpracy Polski i Słowacji. W Bratysławie trwa forum Polska-Słowacja poprzedzające Ekonomiczny Kongres Gospodarczy w Katowicach, który „Rz” objęła patronatem

Publikacja: 28.02.2013 11:04

Forum Polska – Słowacja w Bratysławie

Foto: Fotorzepa, Karolina Baca-Pogorzelska kbac Karolina Baca-Pogorzelska

Tomasz Chłoń, ambasador RP na Słowacji otwierając forum podkreślił, że mimo dość trudnej sytuacji ekonomicznej, handel i współpraca między Polską a Słowacją dały 6,8 mld euro w handlu w  2012 r.

- To plasuje Polskę na trzecim miejscu partnerów handlowych Słowacji, a poziom handlu Polski i Słowacji jest zbliżony do poziomu handlu Polski i USA – wyliczył ambasador. Podkreślił także rolę wspólnej infrastruktury – nie tylko dróg, ale i planowanego połączenia gazowego, które przyczyni się do rozwoju wspólnego rynku gazu w Grupie Wyszehradzkiej, co wpłynie na ceny i konkurencyjność. Przypomniał też, że prezydenci obu krajów wsparli już projekt planu organizacji wspólnych igrzysk olimpijskich.

- A od Słowacji będziemy się uczyć doświadczeń euro i mam nadzieję, że 2022 r. to będzie ten czas, gdy i w Polsce też będzie euro – powiedział Chłoń.

Wojciech Kuśpik, szef PTWP organizującej kongres i forum powiedział, że to rok mocnej współpracy Polski i Słowacji, ale i całej Grupy Wyszehradzkiej, której Polska od 1 lipca 2012 r. przewodniczy. Kolejne forum w ramach kongresu zaplanowano na 8 kwietnia w Pradze. - Potencjał wzrostu partnerstwa jest bardzo ważny, potrzebna jest stabilność i zaufanie polityczne, poprawa m.in. stanu prawnego – mówił Pavol Paska, przewodniczący słowackiego parlamentu.

- Polska jest naszym bardzo ważnym partnerem handlowym, którego znaczenie rośnie, trzykrotnie wzrósł obrót handlowy w ciągu ostatniej dekady, Polskę wyprzedzają tylko Niemcy i Czechy, ale współpraca ekonomiczna obu krajów może być na jeszcze wyższym poziomie – ocenił z kolei Peter Burian, sekretarz stanu słowackiego MSZ.

- Przyszłość naszej gospodarki będzie związana z rozwojem całego regionu i przepływu inwestycji, rząd Słowacji będzie kontynuował wsparcie dla inwestorów nastawione na tworzenie nowych miejsc pracy. Mamy wspólny cel, nasze ministerstwa podpisały w 2012 r. list intencyjny o wzajemnym wsparciu politycznym gazociągu. Ważna jest też współpraca w sektorze energetyki jądrowej, a także współpraca przy odnawialnych źródłach energii – podkreślił Tomas Malatinsky, minister gospodarki Słowacji.

- Kraje Europy Środkowo-Wschodniej są ważne dla świata, o czym świadczą ich wyniki: PKB na mieszkańca jest prawie trzykrotnie wyższe niż na początku lat 90., a łączne PKB zwiększyło się prawie pięć razy. To także efekt integracji krajów regionu. W niektórych krajach relacja eksportu do PKB przekracza 60 proc. – powiedział Andrzej Dycha, podsekretarz stanu w resorcie gospodarki. - Kraje Grupy Wyszehradzkiej są coraz bardziej konkurencyjne. Zachęcamy słowackich przedsiębiorców do zwiększania współpracy między oboma krajami. Słowacja to ważny partner dla Polski, ale nadal jest przestrzeń do poprawienia efektywności współpracy – ocenił.

 

Karolina Baca-Pogorzelska z Bratysławy

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne