Zgodnie z informacją NBP średnie dzienne obroty netto na krajowym rynku walutowym w kwietniu 2013 r. były o 4 proc. niższe w porównaniu z wartością transakcji zawartych w kwietniu 2010 r. W raporcie wskazano, że najczęściej zawierano transakcje z udziałem złotego. Ich średnia dzienna wartość wyniosła w kwietniu 2013 r. 5 mld 446 mln dol.
"Przeważały operacje z podmiotami finansowymi - ponad 85 proc. obrotów netto na krajowym rynku walutowym. Transakcje zawarte przez banki krajowe z podmiotami powiązanymi kapitałowo stanowiły co najmniej 25 proc. obrotów netto i co najmniej 33 proc. operacji z nierezydentami" - napisano w raporcie.
NBP poinformował, że średnie dzienne obroty netto na rynku kasowych transakcji walutowych wzrosły o prawie 19 proc. w porównaniu z poprzednią edycją badania i w kwietniu 2013 r. wyniosły 2 mld 324 mln dol., z czego 1 mld 625 mln dol. stanowiły operacje z podmiotami finansowymi, głównie nierezydentami.
"Średnia dzienna wartość transakcji wymiany złotego wyniosła 1 mld 730 mln dol. i w porównaniu z kwietniem 2010 r. była o około 23 proc. wyższa. Aktywność krajowych podmiotów niefinansowych na rynku spot zwiększyła się prawie o połowę, do 688 mln zł. Przyczynił się do tego przede wszystkim wzrost wymiany handlowej w ostatnich trzech latach" - wskazano w raporcie.
Zdaniem NBP wpływ na zwiększenie się obrotów na tym rynku mógł mieć też rozwój elektronicznych platform transakcyjnych dedykowanych przedsiębiorstwom oraz zamożnym klientom indywidualnym (private banking). "Obserwowano również istotny wzrost transakcji z krajowymi podmiotami finansowymi (o ok. 35 proc.) - największy udział w obrotach w tym segmencie rynku mieli inwestorzy instytucjonalni" - napisano.