Tak wynika z założeń nowej strategii, które spółka przedstawiła Ministerstwu Skarbu Państwa. Nowa strategia rozwoju Agencji dotyczy lat 2014-2020. Zakończenie prac nad nią planowane jest w październiku br.
Dziś ujawniono jej założenia. Wynika z nich, że nowa strategia działania ARP będzie oparta na trzech filarach. Pierwszy z nich to innowacje. Agencja chce wspierać budowę gospodarki opartej na wiedzę oraz zwiększenie konkurencyjności i przyspieszenie rozwoju polskiego przemysłu. Oznacza to znaczący wzrost inwestycji w innowacje.
Jak mówiła w pierwszym wywiadzie dla „Rz" Aleksandra Magaczewska, nowa prezes ARP innowacje były już obecne w działaniach spółki. Teraz jednak Agencja ma położyć na nie znacznie większy nacisk. - Chcemy skupić się na przemyśle czyli pozyskaniu nowoczesnych rozwiązań i technologii, które w dłuższej perspektywie mogą być wprowadzone do produkcji – mówiła Magaczewska. Położenie głównego nacisku na innowacje ma być odpowiedzią ARP na zmieniające się priorytety dla krajowej gospodarki. - Wychodząc naprzeciw potrzebom polskiego przemysłu w obszarze nowatorskich technologii i produktów chcemy wykorzystać potencjał i zasoby jakimi dysponuje ARP. Zbudujemy ekosystem wsparcia, czyli optymalne warunki umożliwiające tworzenie innowacji na wszystkich jej etapach rozwoju – podkreśla Magaczewska. Dlatego ARP chce być partnerem nie tyko dla biznesu, ale również dla środowisk naukowych i młodych innowatorów.
Zgodnie z ujawnionymi założeniami Agencja będzie traktować wzrost innowacyjności jako kluczowy czynnik poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw zarówno wchodzących w skład grupy, jak i tych wspieranych finansowo.
Drugim filarem przygotowywanej strategii ma być restrukturyzacja. Nowy zarząd spółki zakłada kontynuację wspierania procesów restrukturyzacyjno-rozwojowych. - Dotychczasowa działalność ARP była przede wszystkim związana ze wsparciem dużych przedsiębiorstw w procesie transformacji gospodarczej. Nadal prowadzimy projekty restrukturyzacyjne, udzielamy pomocy publicznej i pożyczek rozwojowych. Ich wartość, do połowy 2014 r., to prawie 5 miliardów złotych - mówiła w rozmowie z „Rz" Magaczewska.