ARP – trzy filary działania Agencji Rozwoju Przemysłu

Nowa strategia działania Agencji Rozwoju Przemysłu zostanie oparta na innowacjach, restrukturyzacji i wzroście wartości zasobów ARP.

Publikacja: 28.08.2014 17:46

Aleksandra Magaczewska

Aleksandra Magaczewska

Foto: materiały prasowe

Tak wynika z założeń nowej strategii, które spółka przedstawiła Ministerstwu Skarbu Państwa. Nowa strategia rozwoju Agencji dotyczy lat 2014-2020. Zakończenie prac nad nią planowane jest w październiku br.

Dziś ujawniono jej założenia. Wynika z nich, że nowa strategia działania ARP będzie oparta na trzech filarach. Pierwszy z nich to innowacje. Agencja chce wspierać budowę gospodarki opartej na wiedzę oraz zwiększenie konkurencyjności i przyspieszenie rozwoju polskiego przemysłu. Oznacza to znaczący wzrost inwestycji w innowacje.

Jak mówiła w pierwszym wywiadzie dla „Rz" Aleksandra Magaczewska, nowa prezes ARP innowacje były już obecne w działaniach spółki. Teraz jednak Agencja ma położyć na nie znacznie większy nacisk. - Chcemy skupić się na przemyśle czyli pozyskaniu nowoczesnych rozwiązań i technologii, które w dłuższej perspektywie mogą być wprowadzone do produkcji – mówiła Magaczewska. Położenie głównego nacisku na innowacje ma być odpowiedzią ARP na zmieniające się priorytety dla krajowej gospodarki. - Wychodząc naprzeciw potrzebom polskiego przemysłu w obszarze nowatorskich technologii i produktów chcemy wykorzystać potencjał i zasoby jakimi dysponuje ARP. Zbudujemy ekosystem wsparcia, czyli optymalne warunki umożliwiające tworzenie innowacji na wszystkich jej etapach rozwoju – podkreśla Magaczewska. Dlatego ARP chce być partnerem nie tyko dla biznesu, ale również dla środowisk naukowych i młodych innowatorów.

Zgodnie z ujawnionymi założeniami Agencja będzie traktować wzrost innowacyjności jako kluczowy czynnik poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw zarówno wchodzących w skład grupy, jak i tych wspieranych finansowo.

Drugim filarem przygotowywanej strategii ma być restrukturyzacja. Nowy zarząd spółki zakłada kontynuację wspierania procesów restrukturyzacyjno-rozwojowych. - Dotychczasowa działalność ARP była przede wszystkim związana ze wsparciem dużych przedsiębiorstw w procesie transformacji gospodarczej. Nadal prowadzimy projekty restrukturyzacyjne, udzielamy pomocy publicznej i pożyczek rozwojowych. Ich wartość, do połowy 2014 r., to prawie 5 miliardów złotych - mówiła w rozmowie z „Rz" Magaczewska.

Trzeci filar strategii to budowa wartości zasobów Agencji. Chodzi o wzrost wartości głównych aktywów ARP tj. spółek i nieruchomości oraz rozwój specjalnych stref ekonomicznych zarządzanych przez Agencję. A jak podkreśliła w rozmowie z „Rz" nowa prezes ARP strefy przez nią zarządzane czyli mielecka i tarnobrzeska zajmują czołowe miejsca wśród najlepszych stref ekonomicznych w Polsce.

Finanse
Czego może nas nauczyć Warren Buffett?
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą