Zielone światło na uruchomienie bitcoinowych ETF-ów

Wszystkie wnioski o stworzenie bitcoinowych funduszy inwestycyjnych (ETF) zostały zatwierdzone przez SEC. Zwiększa to inwestorom możliwości zarabiania na wirtualnej walucie.

Publikacja: 12.01.2024 03:00

Zielone światło na uruchomienie bitcoinowych ETF-ów

Foto: AdobeStock

Kurs bitcoina w czwartek po południu znów przebił 47 tys. dol. Reakcja inwestorów na decyzję amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o zatwierdzeniu bitcoinowych ETF-ów była więc pozytywna, ale daleka od euforii. Inwestorzy spodziewali się bowiem już od wielu tygodni, że SEC pozwoli na dopuszczenie do handlu tymi instrumentami. Pozwolenia udzieliła w przypadku wszystkich 11 wniosków o zatwierdzenie ETF-ów opartych na notowaniach bitcoina na rynku SPOT.

Zielone światło na uruchomienie bitcoinowych ETF-ów dostały: Ark Invest (wspólnie z firmą 21Shares), Bitwise, BlackRock, Fidelity, Franklin Templeton, Grayscale, Hashdex, Invesco, WisdomTree, Valkyrie i VanEck.

Większość z nich wnioskowała o dopuszczenie swoich ETF-ów do handlu na chicagowskiej giełdzie CBOE, a niektóre wnioski dotyczyły nowojorskich parkietów NYSE i Nasdaq.

Gary Gensler, przewodniczący SEC, opublikował jednak komunikat wskazujący, że jego urząd nadal postrzega rynek kryptowalut ze sceptycyzmem. „O ile zatwierdziliśmy dzisiaj notowania i handel niektórymi SPOT-owymi bitcoinowymi ETF-ami, o tyle nie aprobujemy ani nie wspieramy bitcoina. Inwestorzy powinni być ostrożni względem bardzo wielu czynników ryzyka związanych z bitcoinem i produktami, których wartość jest związana z kryptowalutami” – napisał Gensler.

– On po prostu oczernił całą przestrzeń kryptowalut. Aż trudno w to uwierzyć – skomentowała słowa Genslera Cathie Wood, szefowa funduszu Ark Invest. Decyzję o zgodzie na bitcoinowe ETF-y oceniła jednak bardzo pozytywnie. – Myślę, że to zielone światło dla inwestorów instytucjonalnych. Rozmawialiśmy z niektórymi z nich i wielu jest dużo bardziej zainteresowanych bitcoinem, gdyż SEC otwiera drogę – stwierdziła w rozmowie z CNBC.

– ETF-y na bitcoina ułatwią dostęp do rynku kryptowalut, przyciągając większą liczbę inwestorów i zwiększając płynność. Choć trudno przewidzieć skalę nowych uczestników i dynamikę rynku (które podlegają zmianom rynkowym), warto zauważyć, że wprowadzenie ETF-ów na złoto w 2004 r. doprowadziło do siedmiu lat pozytywnych zmian cen – powiedział Richard Teng, prezes Binance, największej giełdy kryptowalut na świecie. Jego zdaniem wraz z mającym nastąpić w tym roku halvingiem bitcoina (ograniczeniem o połowę przyrostu jego podaży) tworzy to dobre warunki do dalszych zwyżek kursu bitcoina.

– Te ETF-y mogą do końca 2024 r. przyciągnąć 10 mld dol., a w okresie dwóch lat – setki miliardów dolarów. Sądzimy, że kurs bitcoina dojdzie w 2025 r. do 150 tys. dol. – prognozuje Gautam Chhugani, dyrektor zarządzający w firmie AB Bernstein.

Bitcoin zyskał od początku roku już ponad 12 proc., a przez ostatnich 12 miesięcy zdrożał o około 170 proc. Kapitalizacja tej kryptowaluty wynosiła w czwartek po południu blisko 930 mld dol., podczas gdy wartość całego rynku kryptowalut sięgała 1,72 bln dol., czyli więcej, niż wynosi nominalny PKB Korei Płd.

Finanse
Kłopoty z wyborem nowych władz PFR. Brakuje chętnych
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Łatwiej o kredyty z EBI na obronność
Finanse
Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI: Lepsza szybka korekta
Finanse
Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników
Finanse
Samorządy z trudem odzyskują długi od nierzetelnych mieszkańców