W styczniu każda z głównych grup funduszy przyniosła zyski, dlatego niezależnie od struktury aktywów poszczególnych portfeli funduszy za nami bardzo udany miesiąc.

Styczniowe zyski sięgają od 3,4 proc. do 6,9 proc. Przypomnijmy, że obligacje w zeszłym miesiącu stanowiły średnio 55 proc. aktywów portfeli, choć w jednym przypadku zaangażowanie w jednostki dłużne było 100-proc. Z kolei w akcjach na starcie roku zarządzający przeciętnie mieli 39 proc. aktywów. Dodajmy, że najlepszą grupą funduszy w pierwszym miesiącu nowego roku były akcje polskich małych i średnich spółek, które średnio zarobiły po 7,4 proc.

Co więcej, ponad 7-proc. zyski wypracowały jeszcze fundusze akcji globalnych rynków wschodzących oraz akcji azjatyckich. Rewelacyjnie zaprezentowały się również fundusze obligacji – najmocniejsze były tu oczywiście obligacje skarbowe długoterminowe, które dały przeciętnie zarobić 4,1 proc.

W ostatnich dniach inwestorzy żyją oczywiście posiedzeniami głównych banków centralnych, które na początku lutego zdecydowały o podwyżkach stóp procentowych w skali zgodnej z wycenami rynkowymi. Reakcje inwestorów na komunikaty Fedu i EBC były pozytywne. Inwestorzy mniej przejmują się jeszcze niezakończonym cyklem podwyżek stóp, a zaczynają żyć zmianami w polityce pieniężnej Fedu. W piątek, gdy pojawiły się dobre dane z rynku pracy w USA, nastroje – paradoksalnie – już nie były tak dobre.