Obligacje idą jak woda w Europie

Sprzedaż papierów dłużnych w Europe na początku roku była rekordowa, bo rządy i instytucje finansowe korzystały z malejących kosztów.

Publikacja: 17.01.2023 19:19

Obligacje idą jak woda w Europie

Foto: Bloomberg

Emitenci zainkasowali 170 mld euro w ciągu 2 tygodni sprzedaży obligacji w euro i w funtach — wynika z danych firmy Refinitiv. To najwyższa suma jaką uzyskano w takim okresie od czasu zbierania informacji od 2000 r. Do kupowania papierów dłużnych przyczyniły się duży spadek cen gazu ziemnego, nadzieje, że inflacja osiągnęła już szczytowy punkt, a recesja może być łagodniejsza niż się spodziewano — pisze Reuter.

Koszty finansowania zewnętrznego również bardzo zmalały w styczniu po największych skokach w 2022 r. Rentowność10-letnich niemieckich obligacji zmalała o prawie 40 pkt bazowych. Był to największy miesięczny spadek od lipca. Obligacje firm w euro mające status inwestycyjny straciły 30 pb, a koszt ubezpieczenia papierów poniżej statusu inwestycyjnego okazał się najniższy od kwietnia.

- Tak ogromna suma pozyskiwania środków finansowych wskazuje, że rynki są w dobrej kondycji i panuje duży popyt na stały dochód — stwierdził Chris Iggo, główny specjalista od inwestowania w AXA Investment Managers.

Do tego rekordowego wyniku przyczynił się także duży wzrost sprzedaży papierów dłużnych przez instytucje finansowe. Partie sprzedane przez banki Santander i Société Générale dały sumę 52 mld euro, dwukrotnie więcej niż na początku 2022 r. Analitycy zwrócili uwagę, że banki sprzedają swe papiery dłużne częściej na sfinansowanie bilansu, malejąca rentowność była dodatkową zachętą do tego.

Emisje obligacji przez firmy zmalały o 33 proc. do 20 mld euro — podała Refinitiv. Firmy korzystają rzadziej z takiego pozyskiwania środków ze względu na większe koszty takiej formy zadłużenia wobec kosztów przeterminowanego długu. Rządy i inne podmioty sektora publicznego pozyskały 69 mld euro z papierów sprzedanych bezpośrednio ostatecznym inwestorom, prawie tyle samo, ile w 2020 r.

Portugalia, Irlandia, Austria i Belgia zawarły swe umowy przez ubiegłym rokiem. — Rynek był wyjątkowo dobrze przygotowany do przyjęcia całej podaży na początku 2023 r. Wiedzieliśmy, że nasze ceny są dość atrakcyjne dla inwestorów — wyjaśnił Maric Post, dyrektor belgijskiej agencji papierów dłużnych, która odnotowała niemal rekordowy popyt na swe obligacje 10-letnie. Dodał, że ich rentowność jest największa od lat.

Napływ rządowych obligacji nasilił się w ostatnich 7 tygodniach, a obligacji firm o statusie inwestycyjnym od lipca 2021 — podał Bank of America powołując się na dane EPFR. — Mimo rekordowej emisji nadal obserwujemy zmniejszanie różnic spreadów. To dość niezwykłe — uznał David Arnaud zarządzający funduszem w Canada Life Asset Management.

Finanse
Łatwiej o kredyty z EBI na obronność
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI: Lepsza szybka korekta
Finanse
Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników
Finanse
Samorządy z trudem odzyskują długi od nierzetelnych mieszkańców
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Finanse
Wielkanocny rekord złota na fali bliskiego cięcia stóp przez Fed