Związek wysłał wczoraj do premiera Donalda Tuska w tej sprawie list, aby postulat został wzięty pod uwagę podczas rozpoczynającego się 11 lutego szczytu Unii Europejskiej, poświęconego wyjściu z kryzysu i nowej unijnej strategii gospodarczej.
Apel został przygotowany przez NSZZ ”Solidarność” wspólnie z innymi europejskimi centralami związkowymi, które apelują o dalsze stymulowanie wzrostu gospodarczego. Chcą też przeznaczania 1 proc. PKB na tworzenie miejsc [link=http://kariera.pl]pracy[/link], szczególnie dla ludzi młodych, którzy w pierwszej kolejności stracili możliwości zatrudnienia, [link=http://szkolenia.rp.pl]szkoleń[/link] i kształcenia. ”Obecnie potrzebna jest strategia na rzecz pełnego zatrudnienia, a nie taka, która zmierza do cięć wydatków publicznych” – podał NSZZ ”Solidarność”.
Bezrobocie w całej UE staje się coraz poważniejszym problemem. Według danych unijnego biura Eurostat w Hiszpanii wynosi już 19,5 proc., w Irlandii 13,3 proc., a we Francji 10 proc. W Polsce stopa bezrobocia wynosi 8,9 proc., choć według danych polskiego resortu pracy w styczniu wzrosło 0,9 proc. miesiąc do miesiąca i wynosi, licząc polską metodologią – 12,8 proc. Według związkowców utrzymanie dodatniego wzrostu PKB w Polsce nie przekłada się na poziom bezpieczeństwa i osłony dla osób tracących pracę.
[wyimek]2,05 mln Polaków było bezrobotnych na koniec stycznia (dane Ministerstwa Pracy)[/wyimek]
Wśród postulatów związkowców są też inwestycje w usługi publiczne, uregulowanie rynków finansowych, poprzez zwłaszcza obciążenia podatkami spekulacyjnych transakcji czy poddanie ścisłej kontroli premiowania w sektorze finansowym. Związki chcą też zwiększenia inwestycji publicznych w politykę przemysłową, wzrostu poziomu płac i świadczeń czy zwalczania niestabilnego i pozakodeksowego [link=http://kariera.pl/praca/oferty_pracy/1]zatrudnienia[/link].