Przejęcie 49 proc. akcji w spółkach ubezpieczeniowych w 14 krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej jakie obecnie są w rękach czeskiego PPF kosztować będzie Włochów 2,5 mld euro. Transakcja będzie dwuetapowa – do 28 marca tego roku Grupa Generali nabędzie 25 proc. udziałów, pozostałe 24 proc. odkupi do końca 2014 roku. Jednocześnie czeski PPF przejmie będący dotychczas w rękach holdingu biznes ubezpieczeniowy w Rosji, na Ukrainie, w Białorusi i Kazachstanie za 80 mln euro.

- Transakcja ta pozwoli na wyeliminowanie jakichkolwiek niepewności odnośnie rozwoju naszej strategii w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie jesteśmy jednym z liderów na tych rynkach, a przejmując pełną kontrolę nad biznesem w regionie będziemy mogli w pełni wykorzystać nasze inwestycje i skupić się na rozwoju głównych linii biznesowych. Jednocześnie planujemy zwiększać nasza konkurencyjność i zyskowność – skomentował Mario Greco, szef Grupy Generali.

Region Europy Środkowo-Wschodniej to czwarty największy rynek Generali po Włoszech, Francji i Niemczech. Na koniec 2011 roku składka zebrana z 14 rynków Europy środkowo-Wschodniej wyniosła 4 mld euro.

Nie wiadomo jaki los spotka kupioną niedawno od Groupamy polską spółkę Proama. Teoretycznie należeć będzie ona po przejęciu do Włochów, jednak jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie nie rozstrzygnięto na razie tej kwestii.

Doradcą Generali był Goldman Sachs.