Generali PTE, należące do Grupy Generali poprzez Generali TU, podpisało umowę nabycia przedsiębiorstwa od MetLife PTE (Polska), należącego do holenderskiej międzynarodowej grupy finansowej NN/Nationale-Nederlanden. Transakcja przewiduje przeniesienie umowy o zarządzanie funduszami OFE i DFE oraz odpowiednich składników przedsiębiorstwa.

Transakcja wymaga zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz odpowiednie organy antymonopolowe (w tym UOKiK). Dzięki przejęciu, Generali awansuje w rankingu funduszy emerytalnych w Polsce na 4. miejsce z ok. 13-proc. udziałem w rynku, 19,2 mld zł aktywów pod zarządzaniem i 2,4 mln klientów (według danych na koniec lipca 2022 r.).

- To przejęcie daje nam szansę na strategiczny wzrost i wzmocni naszą pozycję w zakresie zarządzania aktywami w Polsce, która jest jednym z naszych kluczowych rynków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki temu będziemy rosnąć na rynku emerytalnym, jednocześnie rozszerzając nasze ambicje bycia partnerem na całe życie na ten ważny segment klientów – skomentował Josef Benes, CEO Generali Investments CEE.

- Cieszymy się, że będziemy mogli przyjąć dotychczasowych członków MetLife OFE i MetLife DFE pod skrzydła funduszy Generali. Zmiana ta nie wymaga od nich podejmowania działań. Dodatkowo, ze względu na wyższe aktywa funduszy emerytalnych po połączeniu, klienci będą mogli otrzymać korzystniejszą stawkę opłaty za zarządzanie – dodał Piotr Pindel, prezes Generali PTE.

MetLife PTE zostało przejęte przez Grupę NN w kwietniu 2022 r. w ramach większej transakcji całych biznesów MetLife w Polsce i Grecji. MetLife OFE posiada 11,4 mld zł aktywów pod zarządzaniem, co czyni go piątym towarzystwem emerytalnym w Polsce z prawie 8-proc. udziałem w rynku OFE i bazą klientów liczącą 1,5 mln osób.