Coroczny ranking wolności gospodarczej The Haritage Fundation i The Wall Street Journal nie przyniósł zmiany lidera. Najwięcej wolności od 19 lat daje biznesowi Hongkong.
„Jego wynik jest o 0,6 punktu niższy niż w ubiegłym roku. To efekt wzrostu inflacji i wydatków budżetu państwa. Poprawiła się za to wolność od korupcji i lepsza kontroli wydatków publicznych" — uzasadniają autorzy zestawienia.
Zyskał też Singapur a trzecia Australia nieznacznie straciła w punktacji, podobnie jak kolejne strefy wolności gospodarczej — Nowa Zelandia i Szwajcaria.
Tylko te pięć krajów autorzy rankingu uznają za takie, w których panuje „pełna wolność gospodarcza". Kolejne 23 kraje mają gospodarki „w większości wolne" i tu pierwszą dziesiątkę uzupełniają: Kanada, Chile, Mauritius, Dania i USA. Na 13 miejscu - najwyżej w naszej części Europy znalazła się Estonia. Ten mały, ale świetnie zarządzany kraj zyskał aż 2,1 pkt w ciągu roku. Autorzy rankingu podkreślają wysokie kompetencje estońskiego rządu; prawo własnościowe i wolność gospodarczą.
Polska awansowała na 57 miejscu i należy do gospodarek „raczej wolnych". Już pięty rok z rzędu poprawia swoją pozycję. Pozostawiamy w tyle m.in. Francję i Portugalię.