Kobiety dostaną więcej

Mężczyźni dopłacą do emerytur kobiet. Na takich samych zasadach będą wyliczane świadczenia z II filara dla obu płci – zdecydował resort pracy. Projektem ustawy wkrótce zajmie się rząd

Aktualizacja: 25.01.2008 18:41 Publikacja: 25.01.2008 01:19

Kobiety dostaną więcej

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej otrzymało ponad 640 propozycji zmian w projekcie ustawy o wypłacie emerytur z II filara. – To oznacza, że projekt musi zostać istotnie zmieniony – mówi „Rz” Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy, odpowiadająca w resorcie za zabezpieczenie społeczne. Ostateczne decyzje właśnie zapadają, a czasu jest coraz mniej. W lutym – zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska – projekt ma trafić pod obrady rządu. Pierwsze wypłaty świadczeń z OFE mają rozpocząć się już z początkiem 2009 r.

Wiceminister mówi „Rz”, że zapadła już decyzja, jakie tablice dalszego trwania życia będą używane do wyliczania przyszłych emerytur z II filara. – Ustaliliśmy, że nie powinno się ich różnicować ze względu na płeć – wyjaśnia Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Za przyjęciem różnych tablic dalszego życia dla kobiet i mężczyzn był wcześniejszy rząd. Za rozwiązaniem, które dziś proponuje resort pracy, optowało jednak wielu partnerów społecznych, w tym wszystkie związki zawodowe. Bo – ich zdaniem – kobiety są zbyt poszkodowane.

Oznacza ono jednak w praktyce, że panowie dopłacą do emerytur kobiet. Dlaczego? Bo mężczyźni więcej zarabiają, później przechodzą na emeryturę i do tego krócej żyją. Zatem więcej oszczędności zgromadzonych w II filarze przez mężczyzn jest dzielone następnie na mniej miesięcy pobierania emerytury.

– Wychodzimy z założenia, że system ubezpieczeń społecznych jako obowiązkowy nie powinien różnicować ludzi ze względu na płeć czy inne cechy. Żadne rozwiązanie nie jest idealne. I zawsze ktoś, kto krócej żyje, jak choćby palacze, będzie dopłacał – mówi wiceminister.

Powstanie izba rozliczeniowa, która w sytuacji istnienia tablic unisex ma zapobiec tzw. antyselekcji, czyli niechęci instytucji wypłacających emerytury do pozyskiwania kobiet jako mniej atrakcyjnych klientów. Izba ustali współczynnik korekty rezerw tworzonych przez zakłady emerytalne. W ten sposób np. więcej pieniędzy na rezerwy będą musiały oddawać te instytucje, które będą mieć wśród klientów więcej panów. To ma zapewnić bezpieczeństwo nie tylko systemu, ale i zakładów emerytalnych. Antyselekcji ma też zapobiec to, że ZUS będzie przedstawiał klientom funduszy emerytalnych oferty wszystkich zakładów emerytalnych. Nie będą one zatem same prowadzić akwizycji. Elementem systemu wypłat z II filara, który poruszali wszyscy partnerzy w ramach konsultacji społecznych, była także liczba produktów. W starym projekcie zapisano, że klienci powinni mieć wybór między emeryturą dożywotnią, emeryturą dożywotnią z okresem gwarantowanym oraz świadczeniem małżeńskim. Zwłaszcza ten ostatni produkt budził kontrowersje. Jego zwolennicy przekonywali, że należy zadbać o ewentualne wdowy, które nie pracowały i nie mają emerytury. Przeciwnicy, że niepotrzebnie obniża to wysokość świadczenia.

– Patrzymy na produkty, biorąc pod uwagę uwarunkowania całego systemu zabezpieczenia społecznego. A on składa się z części emerytalnej i rentowej. Zatem w ramach całego systemu będziemy starali się zaproponować zabezpieczenie sytuacji dochodowej małżonka – mówi wiceminister, ale nie ujawnia więcej szczegółów.

Wielu ekspertów opowiada się za istnieniem jedynie emerytury dożywotniej. Krzysztof Lutostański, prezes Bankowy PTE, przekonuje z kolei, że w sytuacji kobiet, których mąż zmarł, a one nie pracowały i nie mają emerytury, muszą wkroczyć: system rentowy, opieka społeczna, dzieci, dalsza rodzina. Tego typu zabezpieczeń nie może zaś oferować system emerytalny.

Według wiceminister, ustawa powinna zostać uchwalona w parlamencie na przełomie kwietnia i maja. – Pracujemy nad docelowym rozwiązaniem, ale ze względu na bardzo krótki czas może on zawierać propozycje przejściowe – mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak. I zapewnia, że wypłata emerytur nie jest zagrożona.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem