Nowy projekt ustawy o złotym wecie

Szczególne uprawnienia Skarbu Państwa mają teraz dotyczyć m.in. wszystkich czterech grup energetycznych

Publikacja: 04.11.2009 03:53

Sejm

Sejm

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Nowy projekt ustawy o tzw. złotym wecie, którym w najbliższych dniach ma się zająć Rada Ministrów, znosi obowiązek zatwierdzania przez rząd – odrębnym rozporządzeniem – listy spółek, w stosunku do których Skarb Państwa ma szczególne uprawnienia. To, o jakie firmy chodzi, będzie teraz wynikać bezpośrednio z ustawy.

Ma ona obejmować wszystkie spółki „będące posiadaczami infrastruktury krytycznej, niezależnie od formy ich własności”. Chodzi o infrastrukturę do wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej, produkcji, rafinacji, przetwarzania, magazynowania i przesyłania ropociągami ropy naftowej, a także – w sektorze gazu – produkcji, rafinacji, przetwarzania, magazynowania i przesyłania gazociągami gazu oraz terminale gazu skroplonego (LNG). Chociaż w dokumencie nie wymienia się konkretnych firm, to jednak z definicji wynika, że chodzi o cztery największe polskie firmy energetyczne – PGE, Tauron, Eneę i Energę. Poza tym chodzi o PERN, Operatora Logistycznego Paliw Płynnych, Naftoport i GazSystem.

– Infrastruktura krytyczna do wytwarzania energii to w praktyce te bloki w polskich elektrowniach, bez których cały system nie może poprawnie funkcjonować – tłumaczy prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej. W całym kraju to ok. 50 obiektów, czyli niemal połowa istniejących bloków. I to w elektrowniach należących do czterech państwowych grup. Zgodnie z definicją przepisami ustawy nie będą już objęte Lotos, PKN Orlen i Exatel.

Projekt jest reakcją polskiego rządu na oczekiwania Komisji Europejskiej, która od 2007 r. ostrzegała nas, że obecna wersja ustawy (sprzed czterech lat) narusza swobodę przepływu kapitału. W ubiegłym tygodniu Bruksela poinformowała Polskę, że wnosi przeciwko nam w związku z ustawą sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Cała procedura może potrwać do dwóch miesięcy. Resort skarbu liczy, że do tego czasu zdąży wejść w życie nowa wersja budzącej kontrowersje – m.in. ze względu na długość listy objętej nią spółek – ustawy.

[ramka][srodtytul]ETS o złotym wecie[/srodtytul]

Tworząc sporną ustawę o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa w spółkach o istotnym znaczeniu dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego, polski ustawodawca znał już orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w podobnych sprawach dotyczące Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii.

We wszystkich tych krajach podobne ustawy budziły kontrowersje i tylko jedna – belgijska – została zaaprobowana przez Trybunał. W tym przypadku chodziło o udział belgijskiego Skarbu Państwa w spółkach SNTC (wodociągi i kanalizacja) oraz dystrybucji gazu (Société de Distribution du Gaz).

ETS przyznał, że chociaż naruszono swobodę przepływu kapitału, to specjalna pozycja państwa w SDG pozwala na realizację tzw. interesu publicznego, czyli zapewnienie ciągłych dostaw gazu. Według Trybunału w przypadku spółek belgijskich prawo dokładnie określa sytuacje, w jakich Skarb Państwa może zablokować decyzje większości akcjonariuszy, zobowiązuje go do przedstawienia na piśmie przyczyn takiego posunięcia, precyzuje też czas, jaki ma na ewentualną reakcję. [/ramka]

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem