Zwalczanie bezrobocia, biedy i dbanie o tzw. włączenie społeczne to jeden z trzech priorytetów zapisanych w nowej strategii UE na lata 2010 – 2020. Wyraźne podkreślenie tych problemów to nowość w porównaniu ze strategią lizbońską. Komisja Europejska nie mogła ich jednak pominąć – wskutek kryzysu w 2009 r. bez pracy pozostawały w Europie 23 mln osób, czyli 10 proc. aktywnej zawodowo populacji.
Bruksela chce to zmienić – w roku 2020 poziom zatrudnienia sięgnąć ma 75 proc. (dziś wynosi 69 proc.). Co znamienne, wskaźnik obliczany będzie dla osób w wieku od 20 do 64 lat, choć Eurostat bierze pod uwagę populację od 15. roku życia.
Strategia przewiduje też zmniejszenie skali ubóstwa. Komisja chciała, by za dziesięć lat liczba osób nim zagrożonych była mniejsza o 20 milionów. Zapis ten złagodziła Rada Europejska, która w swoich wnioskach wspomniała jedynie o potrzebie „redukowania ubóstwa”.
[wyimek]75 procent wynieść ma wskaźnik zatrudnienia w UE w 2020 r. wśród osób w wieku 20 – 64 lata[/wyimek]
Jak Bruksela zamierza osiągnąć założone cele? Służyć temu będą dwie z siedmiu zapisanych w Europie 2020 inicjatyw przewodnich. Pierwsza – „Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia” – przewiduje wprowadzenie na poziomie unijnym modelu flexicurity, czyli takich przekształceń rynku pracy, by był on elastyczny, a jednocześnie zapewniał wysoki poziom zatrudnienia i bezpieczeństwo dochodowe. Druga z inicjatyw – „Europejski program walki z ubóstwem” – służyć ma poprawie świadomości praw osób wykluczonych społecznie. Unia stworzyć ma platformę wymiany najlepszych praktyk, państwa członkowskie – zadbać o powszechność ubezpieczenia społecznego.