Rentowność w przemyśle waha się od 13 do 1 proc

Większość branż przemysłowych poprawia rentowność. W tym roku firmy skupiły się głównie na kontrolowaniu kosztów. Ożywienie jest wyraźne w transporcie oraz gastronomii i turystyce

Aktualizacja: 27.11.2010 12:57 Publikacja: 27.11.2010 02:29

Kawiarnia Bratnia Szatnia

Kawiarnia Bratnia Szatnia

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz

Sytuacja finansowa w przemyśle poprawia się. Świadczą o tym najnowsze dane GUS o kondycji finansowej przedsiębiorstw za trzy kwartały oraz analizy firm badających rynek wierzytelności.

Z informacji GUS wynika, że wśród branż przemysłowych liderami rentowności netto za trzy kwartały są: górnictwo, informacja i komunikacja, farmacja, energetyka, producenci napojów oraz wyrobów z betonu, cementu i gipsu. Przeciętnie firmy w okresie styczeń – wrzesień osiągnęły rentowność na poziomie 4,6 proc., a w tych branżach przekracza ona 8 proc.

[srodtytul]Różnice w górnictwie[/srodtytul]

Choć całe górnictwo ma ponad 13-proc. rentowność, wynika to głównie z bardzo dobrej kondycji spółek miedziowych, znacznie gorzej wypada już górnictwo węglowe. Tu rentowność prawie się nie zmieniła (w tym roku 4,7 proc., w zeszłym o 0,1 pkt proc. mniej). Dane resortu gospodarki wskazują, że choć poprawia się rentowność, kopalnie nie inwestują.

Po dziewięciu miesiącach na minusie była największa spółka górnicza, Kompania Węglowa, na koniec roku ma jednak osiągnąć zysk netto.

Płynność finansowa poprawiła się m.in. w Katowickim Holdingu Węglowym dzięki udanej emisji tzw. obligacji węglowych (spłacanych surowcem). KHW sprzedał już papiery za ponad 400 mln zł. Z danych GUS wynika, że płynność finansowa

[wyimek]72 procent firm osiągnęło w tym roku zysk, najwięcej (88 proc.) w chemii[/wyimek]

I stopnia wynosi w górnictwie węglowym ponad 54 proc. i jest jedną z wyższych w całym przemyśle. Jednak kopalnie zapewniają, że na koniec tego roku bilans inwestycji będzie lepszy.

Ciekawie wygląda sytuacja w firmach produkujących komputery. Wartość produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych co miesiąc znacząco podnosi wartość produkcji przemysłowej oraz sama się zwiększa. W październiku był to ponad 21-proc. wzrost w skali roku. – Jednak te firmy musiały już przejść restrukturyzację – uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z PKPP Lewiatan. – Ekonomistka przypomina, że branża ta jest jednak wrażliwa na wahania kursowe.

Z danych GUS wynika, że w tym roku rentowność sprzedaży spadła w tej branży do 1,5 proc. (z 2,6 proc. rok temu), wzrosły zaś koszty. Ekonomiści zwracają też uwagę, że w efekcie kryzysu zmniejszyły się zamówienia.

[srodtytul]Farmacja bez kłopotów[/srodtytul]

Wciąż liderem rentowności jest farmacja. Tu nie tylko wzrosła rentowność, ale też spadł poziom kosztów. Zmniejszyła się za to liczba firm osiągających zysk netto, chociaż wzrosło ich znaczenie na rynku.

– Rentowność producentów farmaceutyków przekracza 10 proc. W znacznie gorszej kondycji są hurtownie farmaceutyczne – tłumaczy Tomasz Starus, główny analityk Euler Hermes.

Widać ożywienie w transporcie. – Firmy zajmujące się produkcją naczep, ciężarówek mają zamówienia na kilka miesięcy, a to znaczy, że ożywienie w transporcie jest stałe – dodaje.

Z analiz jego firmy wynika, że sytuacja poprawiła się także w branży stalowej. Kłopoty wciąż mają hurtownicy AGD i RTV. – Tu wzrasta wolumen produkcji, ale nie jej wartość. Trwa wojna na marże – mówi analityk.

W tym roku poprawiła się sytuacja w firmach produkujących tekstylia: wzrosła nie tylko ich rentowność (4,4 proc. w tym roku, a 1,8 proc. w ubiegłym), ale też więcej firm w branży ma zysk netto. Gorsze są zaś wyniki producentów odzieży. – Ale tu mamy taką sytuację, że te firmy, które wymyślają modele i wybierają materiały, ale same nie szyją, zaliczane są statystycznie do handlu, a nie do producentów odzieży – przypomina Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. Zwraca uwagę na coraz lepszą kondycję gastronomii i zakwaterowania oraz energetyki.

Największy udział firm zyskownych jest w branży chemicznej – ponad 88 proc., a najmniejszy wśród producentów odzieży – 57 proc.

Ten rok nie jest łatwy dla producentów żywności. Powód? Rekordowo drogie surowce. – Ceny surowców dokuczają firmom już od dłuższego czasu, choć w tym roku tendencja ta mocno się nasiliła. Drogie są już nie tylko kakao czy pszenica, ale też soja, bakalie, mąka. W dłuższym terminie może się to odbić na wynikach spółek – komentuje Tomasz Manowiec, analityk BM BGŻ. Całkiem dobrze z drożejącymi surowcami poradzili sobie producenci słodyczy, gorzej branże rybna i mięsna.

Piotr Rogowiecki z Pracodawców RP zwraca uwagę, iż kłopotem mogą być terminowe płatności. Jednak Tomasz Starzyk z Dun & Bradstreet zastrzega: – Spada liczba przeterminowanych faktur. Wśród 62 monitorowanych polskich branż w 43 odnotowano poprawę kondycji finansowej.

[ramka]

[b]prof. Elżbieta Adamowicz, Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej[/b]

Dla perspektyw szybkiego wzrostu gospodarczego w przyszłym roku ciągłe hamowanie inwestycji przedsiębiorstw jest niepokojące, jednak dla samych firm brak przeinwestowania okazał się skuteczną metodą w miarę spokojnego przejścia przez kryzys. Dane GUS pokazują, że firmy powoli zaczynają nowe inwestycje, zapewne najpierw odtworzeniowe. Spadki nakładów inwestycyjnych za trzy kwartały są niższe niż za dwa. Firmy mają już tak dużo zapasów gotówki, że wreszcie zaczną bardziej intensywnie inwestować. Ale na pewno nie będą tego robiły jesienią ani zimą, gdy gospodarka zwalnia sezonowo. Sygnały, jakie wysyłają firmy na temat swojej kondycji i pozycji na rynku, są dość sprzeczne i zróżnicowane w różnych branżach. Potwierdzają to wyniki badania koniunktury. Na pewno ten rok jest dobry dla przetwórstwa przemysłowego i transportu. Niepokoi mnie to, co dzieje się w budownictwie. Chociaż branża ma sporo pieniędzy na inwestycje infrastrukturalne, w tym środki z UE, to wciąż poprawa jest znacznie wolniejsza niż przewidywania sprzed kilku miesięcy. Lepiej jest w handlu. Najbardziej dotkliwie odczuły kryzys małe firmy, bez względu na branżę. Są one najbardziej wrażliwe na wahania koniunktury. [/ramka]

Sytuacja finansowa w przemyśle poprawia się. Świadczą o tym najnowsze dane GUS o kondycji finansowej przedsiębiorstw za trzy kwartały oraz analizy firm badających rynek wierzytelności.

Z informacji GUS wynika, że wśród branż przemysłowych liderami rentowności netto za trzy kwartały są: górnictwo, informacja i komunikacja, farmacja, energetyka, producenci napojów oraz wyrobów z betonu, cementu i gipsu. Przeciętnie firmy w okresie styczeń – wrzesień osiągnęły rentowność na poziomie 4,6 proc., a w tych branżach przekracza ona 8 proc.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Finanse
Szefowa EBC rozważa wcześniejsze opuszczenie stanowiska
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. uruchomił nową usługę doradztwa inwestycyjnego
Finanse
Niemcy są największym wierzycielem. Przegoniły Japonię
Prognozy „Parkietu”.
Jak oszczędzać i inwestować w czasach spadających stóp procentowych?
Finanse
Czego może nas nauczyć Warren Buffett?
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Pogodny dzień. Wiatr we włosach. Dookoła woda po horyzont