[b]Zmiana właścicieli Polkomtelu[/b]
W tym roku, po dziesięciu latach zapowiedzi, sprzedany może zostać Polkomtel, operator sieci komórkowej Plus. Ze względu na wartość spółki będzie to największa transakcja na rynku fuzji i przejęć w segmencie telekomunikacyjnym od lat. Wraz z Polkomtelem zmieni bowiem właściciela jedna trzecia komórkowego rynku w Polsce (telekom obsługuje 13,7 mln klientów, jego roczne przychody sięgają 7,9 mld zł, a zyski 1 mld zł). Analitycy przyjmują, że Plus jest wart około 16 mld zł. Polkomtel sprzedawać będą najprawdopodobniej wszyscy akcjonariusze: w tym brytyjski Vodafone, oraz trzy polskie koncerny: PKN Orlen, KGHM oraz PGE.
Nie wiadomo, kto kupi komórkową sieć Plus. Fakt, że idzie pod młotek cała, a nie w części, sprawił w każdym razie, że na ostateczną decyzję właścicieli spółki o jej sprzedaży czeka wielu chętnych. Zainteresowanie Polkomtelem wyrażał egipski Orascom Telecom, globalne grupy funduszy private equity Blackstone i Apax, Telia Sonera a w końcu właściciel Polsatu – Zygmunt Solorz-Żak.
[srodtytul]Orlen: biznes i polityka [/srodtytul]
[b]Sprzedaż litewskiej rafinerii Możejki[/b]
Ten rok może być dla litewskiej rafinerii równie istotny jak 2006, kiedy to, po kilkumiesięcznych negocjacjach, inwestorem strategicznym w Możejkach został PKN Orlen. Tym razem także rozstrzygnąć się może kwestia własności zakładu To jest do tej pory największa inwestycja zagraniczna polskiej firmy. Płocki koncern zainwestował dotychczas w Możejki ok. 3,5 mld dol. Orlen konkretne kroki w kierunku sprzedaży podjął latem minionego roku. Wynajął wtedy doradcę, którym został bank inwestycyjny Nomura. Ma zidentyfikować ewentualnych nabywców części albo wszystkich akcji rafinerii.