Po pierwsze, „obdarowani” muszą płacić wysokie odsetki za pożyczone przez inne rządy pieniądze. W przypadku Grecji jest to ok. 5 proc. (rocznie), w przypadku Irlandii – 5,8 proc. Po drugie, rząd w specjalnym porozumieniu z Unią Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym zobowiązuje się do dokonania drastycznych reform i oszczędności.

Jako pierwsza w ten sposób ratowana była Grecja. Dostanie od krajów strefy euro i MFW w sumie 110 mld euro. Uzgodniony w maju 2010 r. program oszczędnościowy przewiduje odebranie 13. i 14. pensji urzędnikom, cięcia premii i wynagrodzeń w sektorze publicznym i przedsiębiorstwach państwowych, a także odebranie 13. i 14. emerytury wszystkim Grekom. Budżet wyda mniej na tzw. zasiłki solidarnościowe dla najbiedniejszych. Dokona także cięć w inwestycjach. Po stronie dochodowej Grecja podwyższyła VAT i akcyzę. Zobowiązała się także do reform strukturalnych, zwiększających konkurencyjność gospodarki. Bo obok wysokiego długu publicznego i deficytu budżetowego to właśnie brak nadzieji na trwały wzrost gospodarczy jest głównym problemem Grecji.

Pakiet pomocowy dla Irlandii, zaakceptowany w listopadzie 2010 r., wynosi 85 mld euro. Przy czym faktyczny wkład zagraniczny to 67,5 mld euro, po- pozostałe 17,5 mld euro irlandzki rząd musiał wyłożyć sam. Aż 35 mld euro idzie wprost na dokapitalizowanie banków, a 50 mld euro zarezerwowano na finansowanie potrzeb budżetowych w ciągu czterech lat.

W zamian za pożyczki Irlandia nie tylko płaci kredytodawcom odsetki, ale również dokonuje reform. Zobowiązała się do oszczędności budżetowych na poziomie 15 mld euro, z czego 10 mld euro obejmuje cięcia wydatków, a 5 mld euro podwyżki podatków. Oszczędności mają być rozłożone na cztery lata (6 mld euro w 2011 r.).

Wśród konkretnych instrumentów wzrostu dochodów uzgodnionych z pożyczkodawcami są m.in. podwyżka akcyzy oraz podatku od emisji CO2, a także likwidacja różnego rodzaju ulg i obniżenie progów podatku dochodowego od osób fizycznych. Po stronie wydatkowej Dublin zobowiązał się do zmniejszenia transferów na zabezpieczenie społeczne, obniżenia emerytur i pensji w sektorze publicznym, wydłużenia wieku emerytalnego najpierw do 66, a docelowo do 68 lat. Na rynku pracy rząd obniża płacę minimalną i reformuje zasiłki dla bezrobotnych. Ponadto Irlandia przeprowadzi całą serię reform strukturalnych.