Propozycja zakazu publikacji ratingów krajów UE

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier proponuje, by - w razie konieczności - zabronić agencjom ratingowym publikowania ocen wiarygodności kredytowej pogrążonych w kryzysie krajów UE - pisze w czwartek "Financial Times Deutschland".

Aktualizacja: 20.10.2011 12:06 Publikacja: 20.10.2011 12:05

Propozycja zakazu publikacji ratingów krajów UE

Foto: AFP

Gazeta wskazuje, że w okresie kryzysu zadłużenia strefy euro agencje ratingowe są ostro krytykowane. Zarzuca im się, że obniżanie ratingów tylko pogarsza sytuację borykających się z kłopotami krajów.

W poufnym projekcie reformy przepisów o agencjach ratingowych Barnier opowiada się za przyznaniem Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) prawa "tymczasowego zabraniania" publikacji ocen zdolności płatniczej - dowiaduje się "FTD".

Gazeta pisze, że Komisji Europejskiej chodzi o państwa, negocjujące pomoc finansową, np. z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), czy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Zakaz mógłby zapobiec publikacji ratingu "w niedogodnym momencie" i "z negatywnymi konsekwencjami dla stabilności finansowej państwa i ewentualnie destabilizującymi skutkami dla gospodarki światowej" - cytuje "FTD" fragment poufnego projektu.

Propozycja Barniera jest "drastyczną konsekwencją" kryzysu zadłużenia w strefie euro i ostrej krytyki agencji ratingowych. Wielu polityków i ekonomistów zarzuca tym agencjom, że całkowicie błędnie oceniają sytuacje w poszczególnych krajach i przyczyniają się swymi ratingami do pogłębienia kryzysu. Obniżanie ratingów z reguły prowadzi do niepokojów na rynkach - podkreśla "FTD".

Od ratingu danego kraju w ogromnej mierze zależy, na jakich warunkach będzie mógł finansować swój dług na rynkach. Obniżenie ratingu często prowadzi do tego, że refinansowanie staje się droższe, co pogarsza sytuację danego kraju i znów odbija się negatywnie na ratingu. W efekcie taki kraj może potrzebować większej pomocy finansowej.

Reklama
Reklama

Barnier uważa, że agencje ratingowe nie zawsze prawidłowo oceniają sytuację i domaga się możliwości tymczasowego zakazu publikacji ratingów. Z pomocy finansowej UE i MFW korzystają obecnie Grecja, Irlandia i Portugalia, ale wielu ekspertów sądzi, że wsparcia będą potrzebowały kolejne kraje, np. Włochy i Hiszpania - odnotowuje "FTD".

Unijny komisarz chciałby zobligować agencje ratingowe, by rewidowały swe oceny co najmniej raz na pół roku, a nie raz na rok. Opowiada się też za większą przejrzystością kryteriów, stanowiących podstawę ocen wiarygodności kredytowej. Ratingi powinny też być publikowane dopiero po zamknięciu giełd europejskich i najpóźniej na godzinę przed ich ponownym otwarciem.

"FTD" zwraca uwagę, że propozycja Barniera, którą musiałby zaaprobować Parlament Europejski i państwa członkowskie UE, mogłaby wejść w życie nie wcześniej niż jesienią 2012 roku.

Finanse
Donald Trump twierdzi, że nie planuje zwolnić szefa Fed, Jerome’a Powella
Finanse
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Finanse
Kulawa moralność finansowa Polaków. Ponad 2/5 z nas akceptuje oszustwa
Finanse
Trump przypuścił nowy atak na Powella. Prezydent znalazł sposób na pozbycie się szefa Fed?
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama