Do najlepszych sposobów zabezpieczenia kontraktów handlowych należą opcje walutowe oraz kontrakty terminowe (tzw. transakcje typu forward).
- Decyzje o zabezpieczeniu ryzyka walutowego nie powinny być podejmowane na podstawie prognoz, które mają skłonić klientów do zakupy lub sprzedaży waluty. Takie prognozy są pokusą do spekulacji – powiedział prowadzący seminarium Jacek Maliszewski, główny ekonomista DMK-ALPHA. Przedsiębiorcy zajmujący się eksportem i importem są narażeni na ryzyko kursowe, jeśli nie zabezpieczają kontraktów handlowych.
Spotkanie miało na celu uświadomienie przedsiębiorców w jaki sposób neutralizować pojawiające się ryzyko walutowe oraz gdzie się zabezpieczyć. - W przedsiębiorstwie konieczna jest kooperacja działów handlowych i finansowych. Dział finansowy zabezpieczy ryzyko tylko wtedy, gdy będzie wiedział, kiedy ono powstaje, a to wymaga współpracy z departamentem handlowym – dodał Maliszewski. Do roli działu finansowego należy także wybór rodzaju strategii zabezpieczającej, instrumentu i terminu jego wygaszenia.
Przedsiębiorcy poznali rodzaje ryzyk walutowych oraz sposoby ich ograniczania na każdym etapie działalności handlowej, a także zagrożenia utraty płynności.