Konieczna jest odpowiedzialność i zrównoważenie wydatków publicznych, co w relatywnie niedługim czasie może zdecydowanie poprawić sytuację – przykładem dobrych decyzji jest chociażby Bułgaria
Tak prof. Leszek Balcerowicz zastanawiał się nad przyszłością euro na Europejskim Forum Nowych Idei. Jego zdaniem nie można mówić o kryzysie, gdyż sytuacja dotyczy jedynie wybranych krajów, a omawiając temat warto wskazać na dwie składowe obecnej sytuacji – kryzys finansowy i fiskalny. Głównym powodem obecnych problemów są nadmierne wydatki, które powodują konieczność zadłużania się.
Przypomniał,że Hiszpania w 2007 roku miała równowagę budżetową, a obecnie jest znacząco zadłużona. Jest to wina źle prowadzonej polityki przez kolejne rządy. Jego zdaniem społeczeństwa głosują nierozsądnie, wybierając tych, którzy nie biorą pod uwagę dyscypliny budżetowej. Według prof. Balcerowicza w zasadzie nie istnieje odpowiedzialność polityczna, osoby nie dotrzymujące zobowiązań bądź podejmujące nieodpowiedzialne decyzje są ponownie wybierane.
Konieczna jest zmiana kultury i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Rozwiązania należy szukać w ramach funkcjonowania demokracji. Problemy kryzysowe nie dotyczą wyłącznie Europy, ale także pozostałych rejonów świata. Wszędzie mamy kraje stabilne oraz dotknięte kryzysem finansowym i fiskalnym. Głównym problemem poza wymienionymi jest nadmierna akumulacja zniekształceń, oraz przeregulowanie gospodarki.
Błędną optyką jest winienie rynków finansowych za powstanie istniejącej sytuacji. Reformy wprowadzane w czasie kryzysu powinny odnosić się nie tylko do skutków długookresowych, ale także krótkookresowych i budować zaufanie rynków. Niestety w krótkim okresie stosuje się programy pomocowe, czyli pozyskiwanie taniego pieniądza, który i tak trzeba będzie zwrócić, a to nie buduje ani dobrych perspektyw i ani stabilizacji.