Majątek przedsiębiorstw wzrósł prawie o połowę w ciągu 8 lat, a przychody zwiększyły się o 50 proc. w ciągu ostatnich 6 lat. Ponad 78 proc. firm przynosi zyski – wynika z raportu „Przedsiębiorcy w Polsce" przygotowanego przez PKPP Lewiatan.
- Wciąż nie jesteśmy traktowani przez administrację partnersko. Gdy przekazujemy uwagi, to najczęściej słyszymy, że są odrzucone. I tyle. I dopiero gdy jakaś kwesta staje się pilna, jak zwiększenia zwolnień grupowych, czy problemy z jednolitym patentem, wtedy politycy gwałtownie szukają rozwiązań – uważa Henryka Bochniarz, prezydent PKPPL lewiatan.
Przypomina, że przedsiębiorcy postulowali, by nie tylko przedłużyć zapisy ustawy antykryzysowej na kolejne lata, ale by wpisać rozwiązania uelastyczniające rynek pracy do kodeksu pracy.
- Tak się nie stało. Argumentem na to, by nie przedłużać działania ustawy antykryzysowej było to, że mało firm z niech skorzystało – mówiła na konferencji prasowej szefowa Lewiatana – Efektem takiego myślenia była więc sytuacja, że gdy rozwiązania dotyczące elastyczności czasu rozliczeniowego były potrzebne, to nie obowiązywały. Nadal nie obowiązują, za to zaczęła się debata jak poradzić sobie z problemem zwolnień grupowych.
Z przedsiębiorcami z Lewiatan spotkał się w zeszłym roku premier Donald Tusk. – Umówiliśmy się, że poszczególni ministrowie, poszczególne resorty będą z nami współpracowały w kwestiach dla nas spornych lub ważnych. I tak naprawdę to współpracują resorty: finansów i sprawiedliwości, a ostatnio zdrowia. – dodała Bochniarz.