Podczas 2-godzinnego wykładu dla 17 szefów państw i rządów Draghi, profesor ekonomii i nauk politycznych, przedstawił wiele przezroczy i wykresów obrazujących różnice w regionie.
Prezentacja i późniejsza dyskusja, bardzp dobrze przyjęte przez słuchaczy, mimo że spotkanie zaczęło się w czwartek o godz. 23,00, dotyczyły powiększającej się w kilku krajach strefy euro przepaści między kosztami pracowniczymi i wydajnością pracy.
- Była to bardzo kompleksowa prezentacja podkreślająca tę rosnącą rozbieżność zwłaszcza we Włoszech i Francji - stwierdził jeden z dyplomatów, który otrzymał relację ze spotkania. - Draghi istotnie powiedział: są dwa sposoby likwidacji tej rozbieżności: zmniejszenie kosztów pracowniczych albo zwiększenie wydajności i dodał, że im większa ta rozbieżność w danym kraju, tym mniej swobody istnieje dla jej likwidacji.
Inny dygnitarz unijny ocenił to spotkanie jako dające trzeźwe spojrzenie niektórym obecnym, ale dodał, że nie było kwestionowania faktów. Podjęta następnie dyskusja była bardz pożyteczna zdaniem kilku przywódców.
Angela Merkel powiedziała po spotkaniu, że było dla niej pożyteczne. - Otrzymaliśmy od Mario Draghiego bardzo interesujące informacje. Dotyczyły głównie kwestii, jak możemy zwiększyć naszą konkurencyjność. W niektórych krajach krzywe wydajności i płac przyczyniają się dziś do wysokiego bezrobocia.