Inwestycja, którą zainicjowały władze Białegostoku, to jeden z 6 tego typu projektów w Polsce, realizowanych ze środków unijnych.
W zakres projektu „Zintegrowany system gospodarki odpadami dla aglomeracji białostockiej" wchodzi budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku z instalacją termicznego przekształcania odpadów komunalnych o wydajności 120 tys. ton rocznie oraz rozbudowa i modernizacja istniejącego Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach (obecnego RIPOK). Beneficjentem projektu jest LECH spółka z o.o. w Białymstoku, należąca w 100% do Miasta Gminy Białystok.
U podstaw projektu leżała potrzeba stworzenia kompleksowego systemu gospodarki odpadami, dostosowanego do przepisów krajowych i unijnych, dotyczących redukcji składowania odpadów biodegradowalnych i zakazu składowania odpadów komunalnych o cieple spalania powyżej 6 MJ/kg suchej masy. Uruchomienie w Białymstoku instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w połączeniu z inwestycjami w istniejącym Zakładzie, zrealizuje ten cel w stopniu zapewniającym bezpieczne funkcjonowanie systemu przez wiele lat – mówi Alina Pisiecka, Wiceprezes LECH, a jednocześnie Pełnomocnik ds. Realizacji Projektu.
Projekt w trosce o mieszkańców i środowisko
Szacuje się, że co roku do instalacji w Białymstoku będzie trafiać ok. 120 tysięcy ton odpadów. Dzięki projektowi znacznie zmniejszy się liczba odpadów kierowanych na składowisko. Obecnie jest to 94 procent, od 2016 roku będzie to zaledwie 12 procent. Instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych pozwoli także na wytworzenie ok. 38 tys. MWh energii elektrycznej rocznie oraz ok. 360 tys. GJ energii cieplnej w sezonie grzewczym.