O astronomicznym odsetku niepłacących podatków federalnych zrobiło się głośno w ubiegłym roku, kiedy ówczesny kandydat republikanów na prezydenta Mitt Romney powiedział podczas jednego ze spotkań przedwyborczych, że 47 proc. wyborców i tak zagłosuje na obecnego prezydenta (Baracka Obamę), ponieważ nie są oni winni niczego fiskusowi i zależą od opieki państwa. Nagrana nieoficjalna wypowiedź opublikowana na portalach społecznościowych wywołała kontrowersje. Romney opierał się tu na poprzednim raporcie Tax Policy Center z 2009 roku. Wówczas waszyngtoński think-tank, po analizie danych Urzędu Podatkowego (Internal Revenue Service) szacował, że 47 proc. gospodarstw udaje się uniknąć płacenia PIT-u. Teraz odsetek ten obniżył się o 4 proc.
W USA obowiązują progresywne progi podatkowe (10-15-25-28-33-35 i 39,6 proc.), ale skomplikowany system ulg i kwot zwolnionych od opodatkowania sprawia, że aż 29 proc. wszystkich podatników, mimo osiąganych dochodów, nie ma żadnych zobowiązań wobec państwa federalnego – szacuje Tax Policy Center. Kolejne 10 proc. to osoby starsze, których dochód opiera się na federalnych emeryturach Social Security, zwolnionych w większości od opodatkowania. Następne 3 proc. to gospodarstwa domowe o dochodach poniżej 20 tys. dolarów, które są za biedne, aby płacić cokolwiek Urzędowi Podatkowemu. Pozostały 1 procent tworzą podatnicy znajdujący się w „wyjątkowej" sytuacji, np. płacący podatki za granicą na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Znajdują się tu jednak tysiące ludzi o dochodach przekraczających 200 tys. dolarów rocznie, którzy dzięki manewrom prawnym omijają amerykański system podatkowy.
W najbliższych latach, w miarę poprawy sytuacji makroekonomicznej liczba płatników PIT będzie nadal rosnąć – przewidują eksperci z Tax Policy Center. Wygasać będą bowiem różne ulgi podatkowe wprowadzone na określony czas w czasie recesji, aby pobudzić wewnętrzny popyt a tym samym gospodarkę. Według waszyngtońskiego think tanku tylko co trzecie gospodarstwo domowe będzie korzystać z ulg wystarczających do wyzerowania rozliczeń z fiskusem.
Współautor badań Tax Policy Center Roberton Williams podkreśla także, że większość gospodarstw domowych nie płacących federalnego PIT-u, płaci podatki w innej formie – odprowadza składki na Medicare i Social Security (odpowiedniki NFZ i ZUS), płaci podatki od sprzedaży oraz stanowe i lokalne podatki od dochodu i nieruchomości. „To także podatnicy" – podkreśla Williams.