– Jeżeli UE ma być bezpieczna energetycznie, musi skorzystać ze wszystkich zasobów, którymi dysponuje. W przypadku Polski to węgiel i gaz łupkowy, jeśli potwierdzą się dane o jego dostępności – mówił Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, w przemówieniu inaugurującym X Kongresu Nowego Przemysłu, który w czwartek zakończył się w Warszawie.
Zdzisław Gawlik, wiceminister Skarbu Państwa, nakreślił trzy zasadnicze cele rządu w zakresie polityki energetycznej: bezpieczeństwo dostaw, dostępność cenowa oraz zmniejszenie niekorzystnego wpływu jej wytwarzania na środowisko.
Drugiego dnia Kongresu Nowego Przemysłu dużo miejsca poświecono energetyce jądrowej. – Ostateczna decyzja umożliwiająca budowę w Polsce elektrowni jądrowej, tzw. decyzja zasadnicza, zapadnie najwcześniej w 2017 roku – mówił Zbigniew Kubacki, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Gospodarki.
Decyzja będzie oznaczała start budowy pierwszego bloku jądrowego. Do tego czasu muszą zostać zakończone prace nad otoczeniem prawnym i instytucjonalnym, wybrana lokalizacja i podpisany kontrakt na technologię. Harmonogram działań zawiera przyjęty już projekt programu rozwoju polskiej energetyki jądrowej. Według zapowiedzi dyrektora Kubackiego ma trafić w ciągu kilku tygodni do Rady Ministrów. Rząd ma go przyjąć do końca roku.
– Gdyby program był przyjęty przez rząd, to byłby bardzo istotny sygnał, że w Polsce będzie wdrażana energetyka jądrowa – mówił Krzysztof Wilbik, dyrektor projektu jądrowego w EDF Polska.