Tak wynika z badań Narodowego Banku Polskiego, przeprowadzonych w czerwcu wśród 1340 przedsiębiorstw. Pogorszyły się natomiast prognozy średnioterminowe. Bardziej pesymistyczne co do kolejnych kwartałów są zwłaszcza te firmy, które nie odczuły wyraźnej poprawy swojej sytuacji na początku roku.
W III kw. przedsiębiorcy deklarują wzrost aktywności inwestycyjnej, przy czym rozwijać się będą przede wszystkim duże firmy przemysłowe, które sprzedają swoje towary za granicę. Kolejna już edycja badania NBP pokazuje, że to one wyprowadzają gospodarkę ze spowolnienia.
– Jeśli ktoś w naszej gospodarce inwestuje, to są to duże firmy. Tam widać też wzrost kredytów inwestycyjnych i nieruchomościowych. W sektorze małych i średnich przedsiębiorstw wstrzemięźliwość wciąż jest bardzo duża – przyznaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan.
Wyniki badania NBP pokazują, że przedsiębiorstwa, które handlują z Rosją i Ukrainą, mimo problemów z zamówieniami, oceniają swoją kondycję lepiej niż pozostali eksporterzy. W ciągu kwartału mocno wzrósł wskaźnik prognoz eksportu, mimo że firmy nie oczekują znacznie większej sprzedaży. Eksperci NBP tłumaczą, że chodzi o zwiększanie liczby umów i otwieranie się na mniejsze rynki zbytu, m.in. w Afryce i Azji.
W ciągu ostatnich trzech miesięcy nie zmienił się odsetek firm, które planują zwiększenie liczby etatów. Branże, które zamierzają zatrudniać, to głównie przetwórstwo, budownictwo i usługi dla biznesu. Rośnie zapotrzebowanie zwłaszcza na pracowników niewykwalifikowanych.