Reklama
Rozwiń

RPP dojrzała do cięcia stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy NBP na niezmienionym poziomie, ale sygnalizuje chęć więcej niż jednej obniżki. I to już wkrótce.

Publikacja: 04.09.2014 04:41

RPP dojrzała do cięcia stóp procentowych

Foto: Bloomberg

Polityka pieniężna na razie pozostaje bez zmian. Stopa referencyjna wynosić będzie nadal 2,5 proc., co jest zgodne z oczekiwaniami rynku. Jednak komunikat po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) otwiera drogę do cięć w najbliższym czasie.

Niższe stopy ?coraz bliżej

„Jeśli napływające dane będą potwierdzały osłabienie koniunktury gospodarczej oraz wzrost ryzyka utrzymania się inflacji poniżej celu [2,5 proc. +/- 1 pkt proc. – red.] w średnim okresie, RPP rozpocznie dostosowanie polityki pieniężnej" – napisano w komunikacie po posiedzeniu.

W lipcu w Polsce po raz pierwszy pojawiła się deflacja. Spadek cen towarów i usług wyniósł 0,2 proc. w ujęciu rocznym.

Obniżki stóp procentowych są bardzo prawdopodobne, a Rada już rozmawiała o ich rozpoczęciu na zakończonym posiedzeniu – powiedział Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący RPP. – Od podjęcia decyzji dziś powstrzymała nas znacząca niepewność dotycząca sytuacji wokół Polski. Postanowiliśmy poczekać na kolejną porcję danych miesięcznych – tłumaczył wczoraj Belka.

Dylemat Rady

Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, uważa, że RPP podjęła dobrą decyzję. Ekonomista wskazuje, że Rada ma dylemat, gdyż z jednej strony deflacja tworzy presję do obniżania stóp procentowych. – Z drugiej jednak strony nie jest to „zła" deflacja wynikająca z hamującej gospodarki, ale wskutek niskich cen żywności i ropy naftowej, dlatego presja jest mniejsza – zaznacza Petru.

Reklama
Reklama

Zdaniem Jakuba Borowskiego, głównego ekonomisty Credit Agricole, decyzja RPP jest jednak zaskoczeniem.  – Wiele danych uzasadniałoby obniżkę – podkreśla Borowski. Jest przekonany, że wkrótce czekają nas obniżki kosztu pieniądza.

Wszystko wskazuje na to, że RPP może obniżyć znajdujące się i tak na historycznych minimach stopy procentowe już na najbliższym posiedzeniu na początku października. – Sugerujemy konieczność więcej niż jednego ruchu – mówił Marek Belka. – Mam wrażenie po dyskusji, że nie musimy czekać na projekcję inflacji – dodał. Kolejna projekcja inflacyjna banku centralnego zostanie opublikowana w listopadzie.

– Wymowa komunikatu oraz przebieg konferencji po posiedzeniu potwierdzają złagodzenie stanowiska Rady i nieuchronne obniżki kosztu pieniądza – komentuje Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista banku Millennium. – Bardziej prawdopodobna jest decyzja o obniżkach po 25 punktów bazowych niż jednorazowe dostosowanie o 50 punktów – podkreśla Maliszewski.

Podobnego zdania jest Wojciech Matysiak z Banku Pekao. – Słabe dane ze sfery realnej, możliwość utrzymywania się deflacji przez kilka miesięcy, pogarszające się perspektywy wzrostu w gospodarce światowej oraz możliwość dalszego łagodzenia polityki przez Europejski Bank Centralny skłonią władze monetarne do obniżki po 25 punktów bazowych w październiku i listopadzie – uważa analityk.

Zmiany ?celu nie będzie

Rada Polityki Pieniężnej w trakcie dwudniowego posiedzenia debatowała także nad  założeniami do polityki pieniężnej na 2015 r. Jak wynika z wypowiedzi Marka Belki, niektórzy członkowie zgłaszali propozycje zmiany celu inflacyjnego. – RPP nie planuje korekty celu inflacyjnego – zapewnił jednak Belka.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora

Reklama
Reklama

Polityka pieniężna na razie pozostaje bez zmian. Stopa referencyjna wynosić będzie nadal 2,5 proc., co jest zgodne z oczekiwaniami rynku. Jednak komunikat po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) otwiera drogę do cięć w najbliższym czasie.

Niższe stopy ?coraz bliżej

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Reklama
Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama