Według danych obsługującej transakcje walutowe firmy Akcenta, w ciągu III kwartału 2014 roku polski eksport do Islandii zwiększył się o 70,2 proc., w ujęciu rocznym, do Finlandii wzrósł o 20,7 proc., do Szwecji o 10,5 proc. natomiast do Danii zwiększył się o 2,4 proc.

Jedynym skandynawskim kierunkiem ze spadkiem sprzedaży polskich towarów była Norwegia: eksport do tego kraju zmniejszył się o 11 proc.

Natomiast według szacunków GUS, łączna wartość ubiegłorocznego polskiego eksportu do krajów skandynawskich wyniosła 11,1 mld euro, co stanowiło 7,2 proc. całego eksportu. W tym samym czasie import z krajów skandynawskich osiągnął wartość 9,1 mld euro.

Do Skandynawii polscy eksporterzy wysyłają m.in. jednostki pływające, meble, sprzęt AGD, samochody ciężarowe i autobusy oraz odzież. Kraje skandynawskie są też ważnym odbiorcą dla polskiego przemysłu drzewnego, żeliwnego i stalowego oraz dla producentów zbóż.

- Państwa skandynawskie są jednymi z najlepiej ocenianych partnerów handlowych i w międzynarodowych rankingach wiarygodności biznesowej od lat zajmują bardzo wysokie miejsca – stwierdza dyrektor zarządzający Akcenty w Polsce, Radosław Jarema.

W tym roku eksport do Skandynawii może jeszcze wzrosnąć. Na zorganizowanej w końcu ubiegłego roku konferencji Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej ambasadorowie krajów skandynawskich podkreślali, że dobra sytuacja gospodarcza Polski i znaczny potencjał wzrostu tworzy perspektywę dla dalszego wzrostu inwestycji i wymiany handlowej.

– Polska jest dziesiątym partnerem handlowym Finlandii i staje się dla nas coraz ważniejsza – deklarowała ambasador Finlandii, Hanna Lehtinen.

Także dla pozostałych krajów skandynawskich znaczenie Polski jako partnera biznesowego rośnie. Potwierdza to wzrost inwestycji skandynawskich firm w Polsce. Przez ostatnie 10 lat firmy z tej części Europy zainwestowały w Polsce ponad 11 mld euro. Teraz napływ inwestycji oraz wymiana handlowa z Polską mogą się jeszcze zwiększyć: część skandynawskich przedsiębiorców działających w Rosji, ze względu na pogłębiającą się izolacje tego kraju, będzie najprawdopodobniej szukać dla siebie innych rynków - Szwedzkie firmy zaczynają patrzeć na Polskę jako na dobrą alternatywę. Zaczynają się zastanawiać: skoro w Rosji mamy problemy, to może warto iść do Polski – stwierdził ambasador Szwecji Staffan Herrstrom.

Skandynawia jest czwartym pod względem wielkości nakładów inwestorem w Polsce - po Niemczech, Francji i Luksemburgu. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest przeszło 2,1 tys. przedsiębiorstw z kapitałem skandynawskim, z czego połowa działa już od blisko 10 lat. Największą część stanowią firmy z Danii (878) oraz Szwecji (694), mniej natomiast jest firm norweskich (369) i fińskich (196). Największym inwestorem pozostaje Szwecja. Jej inwestycje w Polsce są warte prawie 7 mld euro, czyli przeszło połowę całego zainwestowanego przez Skandynawów kapitału.

Autopromocja
Podwajamy subskrypcje

Kup kwartalną e‑prenumeratę, a my przedłużymy okres Twojej subskrypcji

KUP TERAZ