Polska zwiększa współpracę gospodarczą ze Skandynawią

Tempo wzrostu najwyższe jest w przypadku Islandii i Finlandii.

Publikacja: 03.03.2015 10:57

Polska zwiększa współpracę gospodarczą ze Skandynawią

Foto: Bloomberg

Według danych obsługującej transakcje walutowe firmy Akcenta, w ciągu III kwartału 2014 roku polski eksport do Islandii zwiększył się o 70,2 proc., w ujęciu rocznym, do Finlandii wzrósł o 20,7 proc., do Szwecji o 10,5 proc. natomiast do Danii zwiększył się o 2,4 proc.

Jedynym skandynawskim kierunkiem ze spadkiem sprzedaży polskich towarów była Norwegia: eksport do tego kraju zmniejszył się o 11 proc.

Natomiast według szacunków GUS, łączna wartość ubiegłorocznego polskiego eksportu do krajów skandynawskich wyniosła 11,1 mld euro, co stanowiło 7,2 proc. całego eksportu. W tym samym czasie import z krajów skandynawskich osiągnął wartość 9,1 mld euro.

Do Skandynawii polscy eksporterzy wysyłają m.in. jednostki pływające, meble, sprzęt AGD, samochody ciężarowe i autobusy oraz odzież. Kraje skandynawskie są też ważnym odbiorcą dla polskiego przemysłu drzewnego, żeliwnego i stalowego oraz dla producentów zbóż.

- Państwa skandynawskie są jednymi z najlepiej ocenianych partnerów handlowych i w międzynarodowych rankingach wiarygodności biznesowej od lat zajmują bardzo wysokie miejsca – stwierdza dyrektor zarządzający Akcenty w Polsce, Radosław Jarema.

W tym roku eksport do Skandynawii może jeszcze wzrosnąć. Na zorganizowanej w końcu ubiegłego roku konferencji Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej ambasadorowie krajów skandynawskich podkreślali, że dobra sytuacja gospodarcza Polski i znaczny potencjał wzrostu tworzy perspektywę dla dalszego wzrostu inwestycji i wymiany handlowej.

– Polska jest dziesiątym partnerem handlowym Finlandii i staje się dla nas coraz ważniejsza – deklarowała ambasador Finlandii, Hanna Lehtinen.

Także dla pozostałych krajów skandynawskich znaczenie Polski jako partnera biznesowego rośnie. Potwierdza to wzrost inwestycji skandynawskich firm w Polsce. Przez ostatnie 10 lat firmy z tej części Europy zainwestowały w Polsce ponad 11 mld euro. Teraz napływ inwestycji oraz wymiana handlowa z Polską mogą się jeszcze zwiększyć: część skandynawskich przedsiębiorców działających w Rosji, ze względu na pogłębiającą się izolacje tego kraju, będzie najprawdopodobniej szukać dla siebie innych rynków - Szwedzkie firmy zaczynają patrzeć na Polskę jako na dobrą alternatywę. Zaczynają się zastanawiać: skoro w Rosji mamy problemy, to może warto iść do Polski – stwierdził ambasador Szwecji Staffan Herrstrom.

Skandynawia jest czwartym pod względem wielkości nakładów inwestorem w Polsce - po Niemczech, Francji i Luksemburgu. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest przeszło 2,1 tys. przedsiębiorstw z kapitałem skandynawskim, z czego połowa działa już od blisko 10 lat. Największą część stanowią firmy z Danii (878) oraz Szwecji (694), mniej natomiast jest firm norweskich (369) i fińskich (196). Największym inwestorem pozostaje Szwecja. Jej inwestycje w Polsce są warte prawie 7 mld euro, czyli przeszło połowę całego zainwestowanego przez Skandynawów kapitału.

Finanse
Niemcy są największym wierzycielem. Przegoniły Japonię
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. uruchomił nową usługę doradztwa inwestycyjnego
Prognozy „Parkietu”.
Jak oszczędzać i inwestować w czasach spadających stóp procentowych?
Finanse
Czego może nas nauczyć Warren Buffett?
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Pogodny dzień. Wiatr we włosach. Dookoła woda po horyzont