PKO TFI jeszcze nie zakończyło zapowiadanego rok temu procesu „parasolizacji" funduszy otwartych (połączenia ich w jeden fundusz parasolowy), a już rusza z nowymi produktami. 1 czerwca rozpoczęło sprzedaż PKO Akcji Rynku Europejskiego, w sierpniu ruszy z PKO Akcji Dywidendowych Globalnym, a na jesieni z publicznym funduszem zamkniętym - PKO Globalnego Dochodu FIZ.
Tym ostatnim wpisuje się w dwa trendy wyraźne na funduszowym rynku – uruchamiania funduszy typu multi-asset (wielu klas aktywów) oraz dywidendowych. PKO Globalnego Dochodu FIZ, jako fundusz który będzie wypłacał dywidendę dwa razy do roku, odpowiada obu tym tendencjom.
W tym tygodniu KBC TFI powiadomiło o uruchomieniu innowacyjnego, bo otwartego, funduszu akcji dywidendowych, który zyskiem wypłacanym przez spółki portfelowe będzie się dzielił z uczestnikami (o poziomie wypłaconej dywidendy zdecyduje zarząd KBC TFI). W Polsce portfele wypłacające dywidendę inwestorom mają formułę funduszy zamkniętych. Produkt KBC TFI jest jedynym, który – choć nie będzie omijał akcji europejskich i amerykańskich – jako główny rynek będzie miał GPW.
Z kolei 1 lipca szeroką sprzedaż swojego funduszu multi-asset UniDynamiczna Alokacja Aktywów rozpocznie Union Investment TFI. Instytucja powołała osobny dział zajmujący się aktywną alokacją. Na razie jest jednoosobowy – tworzy go Radosław Piotrowski, który dołączył do Uniona w kwietniu. Jednak od początku lipca dołączy do niego kolejna osoba.
Czym wytłumaczyć uruchamianie takich a nie innych produktów? Klienci TFI chcą stałego dochodu (dywidendy) z kolei sami zarządzający są przekonani, że aby zarobić, trzeba wyjść poza benchmarkowe zarządzanie oparte wyłącznie na polskim rynku. – Jeżeli chodzi o rynki akcji, to najbardziej perspektywiczne są teraz Europa zachodnia i Japonia. Prognozy wzrostu zysków spółek są dwucyfrowe, jednocześnie ich wyceny są znacznie niższe niż np. w USA – tłumaczy Radosław Piotrowski z Union Investment TFI.