Reklama
Rozwiń

TFI ruszają z letnią ofensywą produktową

Zarządzający kuszą klientów coraz bardziej wyrafinowanymi strategiami. Od polskich akcji wolą zagraniczne

Publikacja: 03.06.2015 13:22

TFI ruszają z letnią ofensywą produktową

Foto: Bloomberg

PKO TFI jeszcze nie zakończyło zapowiadanego rok temu procesu „parasolizacji" funduszy otwartych (połączenia ich w jeden fundusz parasolowy), a już rusza z nowymi produktami. 1 czerwca rozpoczęło sprzedaż PKO Akcji Rynku Europejskiego, w sierpniu ruszy z PKO Akcji Dywidendowych Globalnym, a na jesieni z publicznym funduszem zamkniętym - PKO Globalnego Dochodu FIZ.

Tym ostatnim wpisuje się w dwa trendy wyraźne na funduszowym rynku – uruchamiania funduszy typu multi-asset (wielu klas aktywów) oraz dywidendowych. PKO Globalnego Dochodu FIZ, jako fundusz który będzie wypłacał dywidendę dwa razy do roku, odpowiada obu tym tendencjom.

W tym tygodniu KBC TFI powiadomiło o uruchomieniu innowacyjnego, bo otwartego, funduszu akcji dywidendowych, który zyskiem wypłacanym przez spółki portfelowe będzie się dzielił z uczestnikami (o poziomie wypłaconej dywidendy zdecyduje zarząd KBC TFI). W Polsce portfele wypłacające dywidendę inwestorom mają formułę funduszy zamkniętych. Produkt KBC TFI jest jedynym, który – choć nie będzie omijał akcji europejskich i amerykańskich – jako główny rynek będzie miał GPW.

Z kolei 1 lipca szeroką sprzedaż swojego funduszu multi-asset UniDynamiczna Alokacja Aktywów rozpocznie Union Investment TFI. Instytucja powołała osobny dział zajmujący się aktywną alokacją. Na razie jest jednoosobowy – tworzy go Radosław Piotrowski, który dołączył do Uniona w kwietniu. Jednak od początku lipca dołączy do niego kolejna osoba.

Czym wytłumaczyć uruchamianie takich a nie innych produktów? Klienci TFI chcą stałego dochodu (dywidendy) z kolei sami zarządzający są przekonani, że aby zarobić, trzeba wyjść poza benchmarkowe zarządzanie oparte wyłącznie na polskim rynku. – Jeżeli chodzi o rynki akcji, to najbardziej perspektywiczne są teraz Europa zachodnia i Japonia. Prognozy wzrostu zysków spółek są dwucyfrowe, jednocześnie ich wyceny są znacznie niższe niż np. w USA – tłumaczy Radosław Piotrowski z Union Investment TFI.

Tymczasem warszawska giełda znalazła się w klinczu. – Z jednej strony nasze PKB rośnie, z drugiej – wyniki wyborów prezydenckich okazały się szokiem dla inwestorów zagranicznych – tłumaczy dr Sławomir Sklinda, dyrektor dep. zarządzania portfelami akcyjnymi PKO TFI. – Dlatego, do wyników jesiennych wyborów parlamentarnych, nie ma co liczyć na wyraźny trend wzrostowy na GPW – ocenia zarządzający.

Jednocześnie przyznaje, że małe i średnie spółki rządza się innymi prawami niż szeroki rynek dlatego, że inwestorzy zagraniczni wolą je omijać. – Koniunktura w tym segmencie warszawskiej giełdy będzie zależała od napływów do funduszy małych i średnich spółek. Z fundamentalnego punktu widzenia, można znaleźć ciekawe małe i średnie spółki, w które warto zainwestować nawet teraz. O kierunku, w którym pójdzie cały indeks maluchów, zdecydują jednak klienci TFI – ocenia Remigiusz Nawrat, wiceprezes PKO TFI.

Wydarzeniem III kw., jeżeli nie całego roku, będzie decyzja Fed odnośnie do stóp procentowych w USA. – Optymistyczny scenariusz zakłada, że gospodarka amerykańska przyspiesza, Fed decyduje się podnieść stopy procentowe i po „około-normalizacyjnej" korekcie, Wall Street powraca do hossy – mówi Nawrat.

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora