Jednym z najgłośniejszych filmów, jakie pojawią się na wrocławskim ekranie jest hit festiwalu w Toronto – „Wymazać siebie” - poruszający dramat w reżyserii Joela Edgertona, z Lukasem Hedgesem, Nicole Kidman i Russellem Crowem w rolach głównych. Pokazana zostanie także „Góra” – nowy film Ricka Alversona. W rolach głównych występują tu Jeff Goldblum i Tye Sheridan (gwiazda Player One Stevena Spielberga), który odwiedzi Wrocław w ramach AFF. Podczas festiwalu odbędzie się jedyny polski pokaz przedpremierowy „Suspirii” – najnowszego filmu Luki Guadagnina, autora „Tamtych dni, tamtych nocy” . W programie znajdą się również m.in.: „Damulka” Davida Zellnera i Nathana Zellnera – przewrotny antywestern z Robertem Pattinsonem i Mią Wasikowską, „Bez obaw, daleko nie zajdzie” Gusa Van Santa, ze znakomitym Joaquinem Phoenixem w roli głównej, „Zatrzyj ślady” Debry Granik, jednej z najważniejszych amerykańskich reżyserek kina niezależnego, „Her Smell” Alexa Rossa Perry’ego, odjechana „Mandy” Panosa Cosmatosa z Nicolasem Cagem, wyreżyserowana przez Jennifer Fox „Opowieść” z Laurą Dern, a wreszcie „High Life” w reżyserii Claire Denis - nowatorski dramat z Robertem Pattinsonem, współprodukowany przez Polskę. Kinomanów zainteresuje pewnie również „Pierwszy reformowany”, gdzie w podwójnej roli – reżysera i aktora wystąpił Ethan Hawke.

 

W programie nie zabraknie również dokumentów. I tak będzie można obejrzeć min „‚Free Solo” Jimmy’ego China, „Bliskich nieznajomych” Tima Wardle’a, „Weed The People” Abby Epstein czy „RBG” Julie Cohen.

Bohaterem tegorocznej retrospektywy będzie Hal Ashby – jeden z czołowych przedstawicieli nurtu New Hollywood, kultowy buntownik, który oddychał rewolucją 1968 roku. Podzcas wroclawskiego przeglądu będzie można zobaczyć 7 jego filmów oraz dokument, którego jest bohaterem - „Hal” Amy Scott.

Nagrody Indie Star Award honorujące wybitnych twórców niezależnego kina amerykańskiego odbiorą Alexandre Rockwell i Sara Driver . Rockwell to autor m.in. nagrodzonego na Sundance „Ugotowanego” Driver to producentka wczesnych filmów Jima Jarmuscha (prywatnie jego partnerka) i reżyserka uznanych przez krytykę filmów fabularnych oraz dokumentów – w tym najnowszego – „Basquiat: nim nadeszła sława”. 

Festiwal potrwa do 28 października. Zamknie go pokaz „Braci Sisters” Jacquesa Audiarda, nagrodzonego Srebrnym Lwem za reżyserię na ostatnim festiwalu w Wenecji.

Pełny program i kalendarium seansów na AFF można znaleźć na stronie www.americanfilmfestival.pl