Wcześniejsze filmy mistrza zebrane pod tytułem „Andrzej Wajda – Szkic do portretu” oglądać można w Iluzjonie. Przypomniane zostaną m.in. „Krajobraz po bitwie”, „Korczak” i „Ziemia obiecana”. Andrzej Wajda dołączył tym samym do Stevena Spielberga, Woody Allena i Romana Polańskiego – zdobywców honorowych Kamer Dawida.
Najbardziej ekscytującą częścią festiwalu jest jednak konkurs (projekcje w Silver Screen Puławska). Tu przekonać się można, co o swoim kraju i żydowskich korzeniach mówią filmowcy z całego świata. O Kamery Dawida w czterech kategoriach walczyć będzie prawie 40 tytułów. Jest wśród nich nagrodzone na tegorocznym Berlinale „Wzgórze Beauforta” Josepha Cedara opowiadające o izraelskich żołnierzach stacjonujących na placówce w Libanie pod ostrzałem wyrzutni rakietowych Hezbollahu.
Na uwagę zasługuje z pewnością „Meduza” – debiut reżyserski pisarza Etgara Kereta. Warto przyjrzeć się dokumentom, np. „Nigdy o Tobie nie zapomniałem” w reżyserii Richarda Tranka. To wzruszająca opowieść o działalności i życiu Szymona Wiesenthala, w której narratorką jest Nicole Kidman.
– Dążę do tego, aby mimo tematycznej charakterystyki nasz festiwal przybierał wymiar bardziej uniwersalny – mówi pomysłodawca i dyrektor imprezy Daniel Strehlau.
? Pokazy konkursowe: Silver Screen Puławska, ul. Puławska 17, 9-16.11? Przegląd filmów Andrzeja Wajdy: Iluzjon, ul. Narbutta 50a, 9-16.11? Pokazy pozakonkursowe „Kulturalna Europa – poszukiwanie tożsamości językiem multimediów”, Sala SGH, al. Niepodległości, 9-13.11