Zarówno jeden, jak i drugi obraz zapisał się w pamięci pokoleń widzów dzięki wielu zabawnym i błyskotliwym scenom. W pierwszym tytułowy bohater – władca Tomanii Adenoid Hynkel – tańczy z globusem w postaci balonu, podbijając go wdzięcznie pupą opiętą wojskowym uniformem. Był to pierwszy film dźwiękowy Chaplina i wszedł na amerykańskie ekrany tuż przed przystąpieniem USA do II wojny światowej. Dyktator Hynkel ma sobowtóra – biednego żydowskiego fryzjera, który trafia do obozu koncentracyjnego, ale udaje mu się uniknąć śmierci dzięki podobieństwu do polityka.
W drugim z filmów Charlie – poszukiwacz złota w XIX-wiecznym Klondike na Alasce – jest odcięty od świata z powodu śniegu. I żeby nie umrzeć z głodu, gotuje sobie zupę z buta. W innej scenie – rozgrywającej się w drugiej części filmu – zabawia swoją ukochaną tańcem francuskich bułeczek, które udają jego stopy. Ta znakomita komedia to wzruszająca opowieść o wrażliwym pechowym człowieku podążającym za swoimi marzeniami bez względu na to, jak mało prawdopodobne może być ich spełnienie.
[i] Charlie Chaplin: „Brzdąc”, „Włóczęga”, „Dyktator”, Kino.Lab, Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa, ul. Jazdów 2, bilety: 10 i 12 zł, rezerwacja: tel. 022 628 12 71-3 w. 135, piątek – niedziela (7.08. – 9.08.), godz. 16, 17, 18, 18.30[/i]