Inspiracją dla obydwu było „Metropolis” – arcydzieło Fritza Langa z 1927 r. To jeden z tych filmów niemych, które do dziś robią na widzu piorunujące wrażenie. Mamy możliwość to znów sprawdzić w projekcie Kina.Lab.
Lang – reżyser m.in. „Zmęczonej śmierci” i „Doktora Mabuse” – napisał scenariusz filmu razem z ówczesną żoną Theą von Harbou, wykorzystując bieżącą problematykę. Tarcia klasowe w kapitalistycznym społeczeństwie przełożyły się na ekranową historię konfliktu dwóch kast.
Żyjący w mieście, sprawujący władzę Myśliciele podporządkowali sobie pracujących w podziemiach Robotników. Pewnego dnia syn rządzącego metropolią Federsena spotyka przywódczynię robotniczego ruchu oporu Marię i zakochuje się w niej. Podąża za nią i przeżywa szok, widząc znój ludzi pracujących dla elitarnej garstki. To punkt wyjścia do 153-minutowej intrygi, która zaskakuje zwrotami akcji.
Makiety wieżowców w stylu art déco w „Metropolis” wzorowano na manhattańskich, a wieżę Babel na tej namalowanej przez Pietera Bruegla Starszego. Brigitte Helm zagrała Marię i Robota, a zaprojektowany dla niej kostium stał się natchnieniem dla realizującego „Gwiezdne wojny” George’a Lucasa.
[i]Klasyczne filmy niemieckie z lat 20. i 30., Kino.Lab, Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa, ul. Jazdów 2, bilety: 10 i 12 zł, rezerwacje: tel. 022 628 12 71 wew. 135, niedziela (9.08) – poniedziałek (10.08), środa (12.08) – czwartek (13.08), godz. 18, 18.30, 19[/i]