Grecko-francuski mistrz ekranu rozpoczął swoją karierę w połowie lat 60. Światowe uznanie przyniósł mu zainspirowany autentycznymi zdarzeniami film „Z" (1969), w którym stworzył nową odmianę kina sensacyjnego - popularny szczególnie w latach 70. thriller polityczny. Określił on też stylistyczną specyfikę twórczości Costy-Gavrasa (właśc. Constantinosa Gavrasa), bezkompromisowej, pełnej społecznego niepokoju i naznaczonej lewicowym zaangażowaniem. Cechy te powróciły we wszystkich jego kolejnych filmach, często obnażających mechanizmy rządzące światem polityki i przedstawiających zgubny wpływ ideologii na ludzkie życie. Jednym z jego najwybitniejszych dokonań wpisujących się w tę tematykę pozostaje głośny „Zaginiony" (1982) z Jackiem Lemmonem i Sissy Spacek, wyróżniony Złotą Palmą oraz Oscarem za najlepszy scenariusz. Istotne miejsce w jego twórczości zajmuje też polski akcent: w 1992 roku reżyser zrealizował „Małą Apokalipsę", luźno opartą na powieści Tadeusza Konwickiego.

Teraz do Krakowa 80-letni twórca przywiezie swoje ostatnie dzieło, „Żądzę bankiera", którego premiera nad Wisłą jest zapowiadana dopiero na początek czerwca. W rolach głównych wystąpiły takie europejskie gwiazdy, jak Gad Elmaleh („O północy w Paryżu", „Miłość. Nie przeszkadzać!"), Natacha Régnier („Wyśnione życie aniołów") i Liya Kebede („Kwiat pustyni", „Dobry agent"). - Najnowszy film Gavrasa świadczy o tym, że ten wybitny reżyser wciąż trzyma rękę na pulsie międzynarodowej polityki - mówi Michał Oleszczyk, rzecznik prasowy i jeden z programerów festiwalu. - Film ten zaskakuje pod względem tonacji (jest czarną komedią, podczas gdy inne filmy reżysera przyzwyczaiły nas do raczej reporterskiego tonu), ale jej temat jest na wskroś poważny. Gavras opowiada o współczesnym kryzysie finansowym i krytykuje chciwość, która legła u jego podstaw. Jako taki, film jest idealnym otwarciem naszego festiwalu, na którym jedna z sekcji, Oblicza Kryzysu, została w całości poświęcona rozmaitym filmowym reprezentacjom obecnych globalnych bolączek ekonomicznych - dodaje współorganizator krakowskiej imprezy.

Motywy podjęte w nowym obrazie Gavrasa zdają się zresztą udowadniać opinię na temat całej jego twórczości. Jest ona bowiem zwykle postrzegana jako dość śmiała i rewolucyjna, a samego autora często uznaje się za twórcę, który nie obawia się ostrych dyskusji na temat kondycji naszego świata. Co istotne, kultowy reżyser spotka się osobiście z widzami festiwalu Off Plus Camera - będzie to więc znakomita okazja, żeby na niektóre z trudnych tematów porozmawiać z nim osobiście. Jak zapowiada dyrektorka artystyczna imprezy Ania Trzebiatowska, Costa-Gavras weźmie udział w specjalnym spotkaniu masterclass z cyklu „Camera On", które będzie transmitowane do kin biorących udział w akcji „Off Plus Camera w Twoim mieście". Dzięki emisji satelitarnej dyskusję z gwiazdą będą mogli śledzić na żywo widzowie 11 miast Małopolski. Spotkanie z reżyserem odbędzie się w sobotę 13 kwietnia w MOCAK.

Zwiastun filmu "Żądza bankiera"