EnergaCAMERIMAGE 2024: Nagroda dla Eda Lachmana

Ed Lachman, wybitny autor zdjęć, częsty gość toruńskiego festiwalu, tym razem odbierze nagrodę za całokształt twórczości

Publikacja: 04.03.2024 15:15

Ed Lachmann

Ed Lachmann

Foto: PAP, Tytus Żmijewski

Do listopadowego festiwalu EnergaCamerimage jeszcze daleko, ale już znany jest tegoroczny laureat nagrody za całokształt twórczości. To znaczące w świecie ludzi kamery wyróżnienie odbierze w Toruniu Ed Lachman. 

Ed Lachman trzy razy nominowany do Oscara

Znakomity, amerykański autor filmowych zdjęć w swojej twórczości zawsze inspirował się malarstwem i fotografią, czerpał też wzorce z kina europejskiego. W swojej karierze pracował z wieloma znaczącymi reżyserami. Nie interesowały go wielkie blockbustery, współtworzył filmy artystyczne. Za swoją pracę dostał trzy nominacje do Oscara – za zdjęcia do „Daleko od nieba” (2003), „Carol” (2016) oraz w tym roku – do „Hrabiego”. W Toruniu zdobył już wcześniej zdobył Złotą Żabę, dwie Srebrne Żaby i jedną Brązową. 

Czytaj więcej

Rebecca Miller: Nie było łatwo być córką Arthura Millera.

Edward Lachman urodził się 31 marca 1946 roku w Morristown, w stanie New Jersey. Jego dziadek ze strony matki w latach 20. XX wieku prowadził sieć teatrów wodewilowych, przeobrażonych następnie w sale kinowe. Również ojciec Lachmana był dystrybutorem filmowym i kiniarzem. 

Lachman zaczął studia na Harwardzie, potem uczył się we Francji, na uniwersytecie w Tours, a wreszcie na uniwersytecie w Ohio.

Ed Lachman współpracował ze Stevenem Soderberghiem i Bernardo Bertoluccim

Zawsze pracował po obu stronach oceanu.

Stworzył świetny duet z Toddem Haynesem, z którym zrobili razem „Daleko od nieba”, „I’m Not There. Gdzie indziej jestem”, „Carol”, „Wonderstruck”, „Mroczne wody”, miniserial „Mildred Pierce” czy dokument „The Velvet Underground”.

Ze Stevenem Soderberghiem współpracował przy „Angolu” i „Erin Brokovich”. Ale też zawsze lubił pracować z reżyserami spoza USA – w Europie wracał na plan filmów Ulricha Seidla „Import/Export” czy trylogii „Wiara, Nadzieja, Miłość”, ale też spotkał się na planie m.in. z Bertoluccim, Wendersem czy Herzogiem.  Stworzył też ciekawy duet z Pablo Larrainem – po filmie „Hrabia” spotkali się już przy kolejnym, czekającym na premierę obrazie Chilijczyka – „Marii” z Angeliną Jolie. 

Festiwal EnergaCAMERIMAGE odbędzie się w tym roku w dniach 16-23 listopada.

Do listopadowego festiwalu EnergaCamerimage jeszcze daleko, ale już znany jest tegoroczny laureat nagrody za całokształt twórczości. To znaczące w świecie ludzi kamery wyróżnienie odbierze w Toruniu Ed Lachman. 

Ed Lachman trzy razy nominowany do Oscara

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
Laureaci Oscarów, Andrzej Seweryn, reżyserka castingów do filmów Ridleya Scotta – znamy pełne składy jury konkursów Mastercard OFF CAMERA 2024!
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Film
Patrick Wilson odbierze nagrodę „Pod Prąd” i osobiście powita gości Mastercard OFF CAMERA
Film
Nominacje do Nagrody Female Voice 2024 Mastercard OFF CAMERA dla kobiet świata filmu!
Film
Script Fiesta 2024: Damian Kocur z nagrodą za najlepszy scenariusz
Film
Zmarła Mira Haviarova