Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego dla Tomasza Włosoka

Tomasz Włosok przyznawaną młodym aktorom nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dostał za rolę w „Zielonej granicy”.

Publikacja: 12.12.2023 16:20

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego dla Tomasza Włosoka

Foto: fot. Kino Świat/Agata Kubis

W głośnym filmie Agnieszki Holland Tomasz Włosok zagrał młodego strażnika granicznego, który ze swoim oddziałem znalazł się na granicy polsko-białoruskiej. To on w pewnym momencie przepuści do Polski uchodźców, mówiąc kolegom, że z tyłu bagażowego samochodu nikogo nie ma. Potem, na przejściu polsko-ukraińskim będzie pomagał uciekinierom z wojny. A na czyjąś uwagę uwagę o granicy białoruskiej powie: „Nigdy tam nie byłem”. Jakby ten straszny rozdział chciał wykreślić ze swojego życia, wyrzucić z pamięci. 

„Subtelnymi środkami stworzył przejmującą postać. Jego rola wtapia się w paradokumentalną formułę filmu i daleko wykracza poza technikę aktorską. W kreacji Włosoka, jak w lustrzanym odbiciu, widzowie mogą zobaczyć samych siebie i zmierzyć się z prawdą o sobie. Jego bohater przeprowadza nas przez trudną drogę do człowieczeństwa — stwierdzili jurorzy, zaś aktor, odbierając nagrodę dziękował Agnieszce Holland i jej współpracowniczkom:

Czytaj więcej

Europejskie Nagrody Filmowe. Wieczór Justine Triet

— Dziękuję, Agnieszko, że mi zaufałaś, że pozwoliłaś mi odkryć samego siebie, zastanowić się nad wieloma rzeczami, odważyć się samodzielnie wypowiedzieć. Chciałbym też wspomnieć o osobach takich jak Kasia Warzecha i Kamila Tarabura, które wspólnie reżyserowały „Zieloną granicę” i którym również jestem ogromnie wdzięczny za rozmowy, jakie prowadziliśmy. Dzięki nim mieliśmy możliwość współtworzenia filmu, a nie odtwarzania scen. 

Nominacje do Nagrody im. Cybulskiego mieli w tym roku również: Lena Góra za rolę w filmie „Imago”, Hubert Miłkowski za rolę w filmie „Braty”, Maciej Musiałowski za rolę w filmie „Chrzciny” oraz Mateusz Więcławek za rolę w filmie „Figurant”.

Przyznawaną jednocześnie nagrodę im. Bolesława Michałka dostała Patrycja Włodek, autorka publikacji „Wszystko noir? O inspiracjach i wariantach – życie po życiu filmu noir”. 

Czytaj więcej

Studenci zagłosowali na sądowy dramat „Anatomia upadku”

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego została ustanowiona w 1969 roku i do roku 1995 była (z przerwami) przyznawana przez czasopismo „Ekran”.  Po dziesięcioletniej przerwie wznowiła ją Fundacja „KINO” wydająca miesięcznik pod tym samym tytułem. W przeszłości statuetkę odbierali m.in. Daniel Olbrychski, Marian Opania, Olgierd Łukasiewicz, Maja Komorowska, Marek Kondrat, Krzysztof Majchrzak. Po wznowieniu nagrody jako pierwszy odebrali ją Maja Ostaszewska i Marcin Dorociński. Wśród ostatnich laureatów są m.in. Maciej Stuhr, Kinga Preis, Mateusz Kościukiewicz, Piotr Głowacki, Marta Nieradkiewicz, Bartosz Bielenia. Ubiegłoroczną jej laureatką była Magdalena Koleśnik.

Film
Laureaci Oscarów, Andrzej Seweryn, reżyserka castingów do filmów Ridleya Scotta – znamy pełne składy jury konkursów Mastercard OFF CAMERA 2024!
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Film
Patrick Wilson odbierze nagrodę „Pod Prąd” i osobiście powita gości Mastercard OFF CAMERA
Film
Nominacje do Nagrody Female Voice 2024 Mastercard OFF CAMERA dla kobiet świata filmu!
Film
Script Fiesta 2024: Damian Kocur z nagrodą za najlepszy scenariusz
Film
Zmarła Mira Haviarova