O śmierci aktora poinformowała jego agentka Belinda Wright. Robbie Coltrane miał 72 lata. "Prawdopodobnie przez najbliższe dekady będzie najlepiej pamiętany jako Hagrid w filmach o Harrym Potterze, roli, która przyniosła radość dzieciom i dorosłym na całym świecie" - oświadczyła dodając, że przez 20 lat co tydzień do Coltrane'a przychodziło wiele listów od fanów.

Robbie Coltrane, właśc. Anthony Robert McMillan, został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego (OBE). Pochodził ze Szkocji. Pozostawił dwójkę dzieci.

Czytaj więcej

Nie żyje słynna brytyjska pisarka Hilary Mantel

Przyczyna śmierci gwiazdora filmów o Harrym Potterze nie została podana do publicznej wiadomości. Agentka Coltrane'a podziękowała personelowi szpitala w Larbert w Szkocji za wysiłki.

Robbie Coltrane zapisał się w pamięci widzów m.in. jako doktor Eddie 'Fitz' Fitzgerald w serialu "Dr Fitz" (Cracker). Gościnnie wystąpił w serialu "Czarna Żmija 3" (Blackadder the Third).

Coltrane zagrał w kilkudziesięciu filmach fabularnych. Sławę przyniosła mu seria o Harrym Potterze, czyli ekranizacja książek J.K. Rowling, która zadebiutowała na srebrnym ekranie w 2001 r. ("Harry Potter i Kamień Filozoficzny).

Robbie Coltrane zagrał też w filmach o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda. W "GoldenEye" (1993) i "Świat to za mało" (The world is not enough) (1999) wcielił się w rolę Walentina Żukowskiego. Zagrał rolę Tweedleduma w "Alicji w Krainie Czarów", Duke'a w "Przygodach Hucka Finna" (1993) oraz Falstaffa w obrazie "Henryk V" z 1989 r.