Z największą liczbą nagród wyszli z Młodej Gali twórcy filmu „Chleb i sól” Damiana Kocura. który przed tygodniem dostał nagrodę specjalną jury w sekcjo Orrizonti festiwalu w Wenecji. Tę opowieść o dwóch braciach z małego miasta i tragedii, w której tle jest narastająca spirala nienawiści, gdy bar z kebabami otwiera dwóch emigrantów swoją nagrodą uhonorowali dziennikarze akredytowani na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film dostał też Don Kichota - nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz laury Młodego Jury. Uzasadniając swoją decyzję przedstawiciele Federacji mówili o „autentyczności i prawdzie filmu, która czasami uwiera jak życie i prowokuje do dyskusji”.

Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej swoją nagrodę im. Lucjana Bokińca przyznało filmowi „Victoria” Karoliny Porcari. To opowieść o kryzysie małżeńskim po trzydziestu latach wspólnego życia. Ale też o budzeniu się ukrytej wcześniej seksualnych potrzeb kobiety. Reżyserka oraz odtwórczyni głównej roli Katarzyna Figura dostały również nagrodę od marki Dr Ireana Eris. Odbierając nagrodę Karolina Porcari powiedziała, że „wciąż za mało jest w kinie głosów kobiet, zwłaszcza kobiet już nie młodych”.

Nagroda specjalna w tym konkursie przypadła filmowi „Followers. Odpalaj Lajwa” Jakuba Radeja, zaś dwa wyróżnienia „Dygotowi” Joanny Różniak oraz „Alkibiadesowi” Roberta Kwilmana.

Nagrodę dla najlepszego autora zdjęć przyznawaną przez firmę „Heliograf” otrzymał Daniel Le Hai za film „Funeralia”.

Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych przypadła „The Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej. Film o bliźniaczkach, które zamknęly się przed światem kontaktując się wyłącznie ze sobą swoją premierę miał w sekcji Un Certain Regard podczas festiwalu w Cannes.

Magrodę Onetu odebrała Beata Dzianowicz za film „Strzępy” o rodzinie, która musi zmierzyć się z chorobą Alzheimera seniora rodu.

Kryształowa Gwiazda „Elle” powędrowała do aktorki Sandry Drzymalskiej, a nagroda „Zwierciadła” do filmu „Na żywo” Mary Tamkovich

Nagrodę Festiwali i Przeglądów Filmowych za Granicą dostała „Apokawixa” Xawerego Żuławskiego, zaś Złotego Kangura przyznawanego przez australijskich dystrybutorów filmowych Dawid Ogrodnik za rolę w filmie „Johnny” Daniela Jaroszka. Odbierając swoją nagrodę aktor upomniał się o uchodźców i uchodźczynie przeżywających tragedie i umierających na granicy polsko-białoruskiej.

Bursztynowe Lwy przyznawane przez Stowarzyszenie Kina Polskie dla filmu polskiego, który w ostatnim sezonie uzyskał najlepszy wynik frekwencyjny przypadł „Dziewczynom z Dubaju” Marii Sadowskiej. Film obejrzało w kinach 1,1 mln osób.

Po raz pierwszy na festiwalu gdyńskim została przyznana nagroda za reżyserię castingu. Otrzymała ją Marta Kownacka, która pracowała przy dwóch tegorocznych filmach konkursowych „Apokawixie” oraz „Filipie” Michała Kwiecińskiego.

Z kolei nagroda Radia Gdańsk za efekty dźwiękowe przypadła Radkowi Ochnio i Michałowi Fojcikowi za dźwięk w filmie „Orzeł. Ostatni patrol” Jacka Bławuta. Ta nagroda honorująca dźwiękowców zastąpiła przyznawaną dotąd przez Radio Gdańsk nagrodę Złotego Klakiera, której w ostatnich latach towarzyszyło sporo zamieszania.

Nagroda firmy Elektrolus „Klimatyczny film” dla najbardzie j ekologicznej producji [rzypadła prezentowanemu w kikrobudżetach „Matecznikowi” Grzegorza Mołdy oraz „Alkibiadesowi” Roberta Kwilmana

Cegłę” Niebyłego FPFF zdobył „Odwet ” Tomasza Zygadły.

Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka przypadły „Detektywowi Bruno” Magdaleny Nieć i Mariusza Paleja.