"Zdradziłem zaufanie Akademii. Pozbawiłem innych nominowanych i laureatów możliwości świętowania i bycia uhonorowanymi za ich niezwykłą pracę" - brzmi oświadczenie Willa Smitha, cytowane przez agencję Reutera. "Dlatego rezygnuję z członkostwa w Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej" - czytamy. Aktor zadeklarował, że przyjmie i zaakceptuje "wszelkie dalsze konsekwencje, które Rada (Akademii) uzna za stosowne".

Do incydentu podczas gali Oscarów doszło, gdy prezentujący nominowanych komik Chris Rock zażartował z fryzury żony Willa Smitha. "G.I. Jane 2, nie mogę się doczekać" - powiedział Rock, nawiązując do filmu z 1997 r. z Demi Moore w roli głównej, opowiadającego o kobiecie przechodzącej szkolenie w Navy Seals, elitarnej jednostce sił specjalnych amerykańskiej marynarki wojennej.

Czytaj więcej

Oscary 2022. Will Smith publicznie przeprasza Chrisa Rocka. "Wstydzę się swojego zachowania"

Żona Willa Smitha, Jada Pinkett Smith cierpi na łysienie plackowate, o czym publicznie mówiła. W reakcji na słowa komika pod adresem swej małżonki Will Smith początkowo roześmiał się, lecz po chwili wszedł na scenę i spoliczkował prowadzącego. Następnie aktor w wulgarny sposób odniósł się do Rocka. Później, odbierając Oscara za najlepszą rolę męską w filmie "King Richard. Zwycięska rodzina", Will Smith przeprosił zgromadzonych i Akademię za swoje zachowanie, nie przeprosił Chrisa Rocka. Aktor wyraził nadzieję, że zostanie jeszcze zaproszony na Oscary.

Później w mediach społecznościowych Will Smith przeprosił Chrisa Rocka. "Zachowałem się nieodpowiednio i popełniłem błąd. Wstyd mi, a moje zachowanie nie odzwierciedla tego, jakim człowiekiem chciałbym być" - podkreślił dodając, że jego zachowanie na gali Oscarów było "niedopuszczalne i niewybaczalne".

Przyznająca Oscary Akadamia potępiła zachowanie Smitha na gali. "Rozpoczęliśmy formalną analizę incydentu i rozważymy dalsze kroki i konsekwencje w zgodzie z naszym regulaminem, standardowymi zasadami postępowania oraz prawem Kalifornii" - przekazała w oświadczeniu. Wcześniej Akademia opublikowała komunikat, w którym zaznaczyła, że "nie akceptuje przemocy".

Czytaj więcej

Akademia potępia zachowanie Willa Smitha na gali Oscarów

Niektórzy członkowie Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej wezwali organizację do wyciągnięcia konsekwencji wobec Willa Smitha. "On zhańbił całą naszą społeczność" - ocenił reżyser i producent filmowy Marshall Herskovitz. Zasiadająca w radzie Akademii Whoopi Goldberg powiedziała, że Smitha czekają konsekwencje. - Nie odbierzemy mu tego Oscara - zastrzegła.