Nagrodzone zdjęcia w konkursie BZ WBK Press Foto 2009

Lista nagrodzonych fotografii

Aktualizacja: 21.06.2009 20:46 Publikacja: 21.06.2009 09:04

Michał Grocholski, „Gazeta Wyborcza” Opole, nagroda „Rzeczpospolitej” i III miejsce Wydarzenia - zdj

Michał Grocholski, „Gazeta Wyborcza” Opole, nagroda „Rzeczpospolitej” i III miejsce Wydarzenia - zdjęcie pojedyncze – Przez długi czas próbowałem zrobić zdjęcie Donalda Tuska oglądającego zniszczone przez tornado wsie na Opolszczyźnie. Nie mogłem uchwycić jego twarzy, ponieważ był otoczony przez dziennikarzy i fotoreporterów. Dopiero podczas przemieszczania się premiera z jednego miejsca w drugie pojawiła się sprzyjająca okazja. Ustawiłem się na pobliskim wzniesieniu i obserwowałem, jak Tusk rozmawia z ludźmi, którzy stracili dobytek życia. Zrobiłem mu zdjęcie w momencie, kiedy patrzy na zniszczone gospodarstwa. Jest bardzo poruszony tym widokiem i wygląda jak jeden z mieszkańców zdewastowanej wsi.

Foto: Gazeta Wyborcza, Michał Grocholski Michał Grocholski

[srodtytul]Zdjęcie roku BZ WBK Press Foto 2009[/srodtytul]

Wojciech Grzędziński, Napo Images dla „Dziennika”

9.08.2008 r. Gori, Gruzja. Mężczyzna rozpacza nad zwłokami swojego brata, zabitego podczas nalotu rosyjskiego lotnictwa na trzy cywilne budynki w mieście Gori.

[srodtytul]Kategoria Społeczeństwo – zdjęcie pojedyncze[/srodtytul]

I miejsce – Magdalena Ubysz, agencja fotograficzna Reporter

15.02.2009 r. Gdańsk. Członkowie Gdańskiego Klubu Morsów podczas zimowej kąpieli w Bałtyku.

II miejsce – Mikołaj Nowacki, freelancer

12.11.2008 r. Wojskowa baza polowa Guereda we wschodnim Czadzie. Żołnierze relaksują się grając w piłkarzyki parę minut przed wyjazdem na kilkugodzinny patrol po okolicy zdominowanej przez rebeliantów.

III miejsce – Piotr Piwowarski, „Super Express”

31.12.2009 r. Warszawa. Matka z dzieckiem witają Nowy Rok w samochodzie na jednym z głównych placów stolicy.

Wyróżnienie – Renata Dąbrowska, „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”

07.04.2008 r. Gdańsk. Zakład Fryzjerski pana Adolfa Skokowskiego istnieje od 1945 roku. Na zdjęciu pani Kazimiera, która jest klientką zakładu od momentu jego powstania.

[srodtytul]Kategoria Społeczeństwo – fotoreportaż[/srodtytul]

I miejsce – Maciej Jeziorek, agencja Napo Images

luty 2009 r. Bangalore, Indie. Dom i szkoła dla niewidomych dzieci, założona i prowadzona przez Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża – zgromadzenie zakonne założone przez niewidomą siostrę Elżbietę Czacką. W Polsce zgromadzenie prowadzi dom w Laskach.

II miejsce – Anna Bedyńska, „Gazeta Wyborcza”

lipiec 2008 r. – luty 2009 r. Fotoreportaż przedstawia mężczyzn opiekujących się dziećmi w domach. Ich żony, po zakończonym urlopie macierzyńskim, wróciły do pracy.

III miejsce – Tomasz Tomaszewski, niezależny

2007 – 2008 r. Reportaż przedstawia życie na terenach byłych PGR-ów. Został wykonany w miejscowościach: Buda Ruska, Motarzewo, Czosnów, Ostrów, Pacółtowo, Siemczyno, Gola Świdnicka, Kazimierza Wielka.

Wyróżnienie – Adam Lach, Napo Images, „Newsweek”

24.10.2008 r. Szczytna. Zakład dla umysłowo chorych w zamku w Szczytnej musi zostać stamtąd przeniesiony, gdyż budynek będzie oddany Kościołowi.

[srodtytul]Kategoria Sport – zdjęcie pojedyncze[/srodtytul]

I miejsce – Wojciech Figurski, agencja „Przegląd Sportowy”

25.05.2008 r. Sopot. Finał Play Off Polskiej Ligi Koszykówki. Prokom Trefl Sopot kontra PGE Turów Zgorzelec. Milan Gurović (Prokom) uderza Thomasa Kelati (Turów).

II miejsce – Paweł Kozioł, „Gazeta Wyborcza Wrocław”

19.06.2008 r. Wrocław. Offgolf – alternatywna gra w golfa w przestrzeni miejskiej. Cechą charakterystyczną jest brak dołka, do którego trafienie jest głównym celem tradycyjnej odmiany tego sportu.

III miejsce – Maciej Świerczyński, „Gazeta Wyborcza”

31.01.2009 r. Wrocław. XVIII Mistrzostwa Polski na ergometrach wioślarskich – „Ergowiosła 2009”. Zdjęcie przedstawia wyścig dla osób niedowidzących i niewidomych. Dla wyrównania szans wszyscy zawodnicy maja zasłonięte oczy ze względu na różnice wad wzroku i stopnia ślepoty.

[srodtytul]Kategoria Sport – fotoreportaż[/srodtytul]

I miejsce – Karol Zienkiewicz, „Dziennik Wschodni”

sierpień, 2008 r. Lublin. Fotoreportaż przedstawia zawodników Le Parkour ćwiczących przy ulicy Staszica. Główną ideą Le Parkour jest pokonywanie przeszkód stojących na drodze w jak najefektywniejszy i jak najprostszy sposób.

II. miejsce – Łukasz Ostalski, agencja Reporter

maj 2008 – marzec 2009 roku. Gdynia. Reportaż przedstawia jedyną w Polsce drużynę kobiecego rugby – Hools Girls Arka Gdynia, która jest jednocześnie reprezentacją kraju. Klub istnieje od 7 lat. Dziś trenują w nim 22 kobiety w wieku od 16 do 29 lat.

III. miejsce — Rafał Malko, „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”

04.05.2008 r. Gdynia. Finałowy mecz Pucharu Polski pomiędzy Lotosem Gdynia a Wisłą Kraków. Puchar, po dogrywce, zdobyły krakowianki, które w ostatniej sekundzie regulaminowego czasu gry wyrównały stan meczu rzutem za 3 punkty.

[srodtytul]Kategoria Cywilizacja – zdjęcie pojedyncze[/srodtytul]

I miejsce – Mieszko Stanisławski, niezależny

05.05.2008 r. Viseu de Sus, Rumunia. Wąskotorowa kolej parowa w dolinie Vaser, w północnej Rumunii.

II miejsce – Wojciech Grzędziński, Napo Images, zdjęcie dla „Dziennika”

24.02.2009 r. Jedlińsk. Jeden z mieszkańców wita się z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Jedlance, uczestnikami widowiska „Ścięcia śmierci” opartego na obrzędzie ludowym kończącym karnawał.

III miejsce – Marcin Bielecki, „Głos Szczeciński”

październik, 2008 r. Okolice Gdańska. Pomimo XXI wieku pan Jan pracując na roli nadal korzysta z tradycyjnych narzędzi – konia i pługu.

[srodtytul]Kategoria Cywilizacja – fotoreportaż[/srodtytul]

I miejsce – Paweł Łączny, niezależny

sierpień 2008 rok. Wrocławianie podczas pielgrzymki do Częstochowy.

II miejsce – Arkadiusz Ławrywianiec, „Polska Dziennik Zachodni”

08.09.2008 r. Katowice. Fotoreportaż przedstawia Wiktora Ostrzołka w pracowni podczas projektowania nowego witrażu.

III. miejsce – Łukasz Sokół, niezależny

2006 r. – 2008 r. Australia. Przemierzając tysiące kilometrów po utwardzonych i nieutwardzonych drogach, tzw. krainy Never Never Outbacku, można zrozumieć fenomen Australii, której największym problemem jest odczuwalna przez wszystkich jej mieszańców samotność.

[srodtytul]Kategoria Wydarzenia – zdjęcie pojedyncze[/srodtytul]

I miejsce — Wojciech Grzędziński, Napo Images, zdjęcie dla „Dziennika”

9.08.2008 r. Gori, Gruzja. Mężczyzna rozpacza nad zwłokami swojego brata, zabitego podczas nalotu rosyjskiego lotnictwa na trzy cywilne budynki w mieście Gori.

II miejsce — Wojciech Grzędziński, Napo Images, zdjęcie dla „Dziennika”

29.08.2008 r. Warszawa. Manifestacji „Solidarności” w Warszawie. Przez miasto przeszło około 50 tys. związkowców protestujących przeciwko zmianom rządu w polityce emerytalnej.

III miejsce – Michał Grocholski, „Gazeta Wyborcza Opole”

16.08.2008 r. Balcerzowice na Opolszczyźnie. Premier Donald Tusk podczas wizyty w zniszczonej przez tornado wsi. Na zdjęciu premier ogląda zniszczone zabudowania. Obok stoi Karina Palus, która podczas tornada w jednej chwili straciła dobytek całego życia.

[srodtytul]Kategoria Wydarzenia – fotoreportaż[/srodtytul]

I miejsce Wojciech Grzędziński, Napo Images, zdjęcie dla „Dziennika”

sierpień 2008 r. Gruzja. Powtarzające się zbrojne incydenty na granicy Gruzji i Osetii Południowej doprowadziły do wybuchu konfliktu zbrojnego. Militarnego wsparcia Osetii Południowej udzieliła armia rosyjska. Najcięższe walki toczyły się na około 30-kilometrowym odcinku łączącym miejscowości Gori i Cchinwali. Liczba ofiar konfliktu po obu stronach nie jest znana.

II miejsce – Piotr Małecki, Napo Images

W 2008 roku odbył się w Polsce ostatni pobór do wojska. Od 2009 roku Wojsko Polskie jest zawodowe. Reportaż przedstawia wybrane momenty z życia poborowych — badania lekarskie, wcielenie do wojska, ćwiczenia, życie w jednostce.

III miejsce – Maciej Świerczyński, „Gazeta Wyborcza”

marzec – kwiecień 2008 r. Wrocław. Fotoreportaż przedstawia manifestacje narodowców i kontrmanifestacje środowisk anarchistycznych. Paradoksalnie policja rozpędziła jedną z manifestacji antyfaszystowskich, podczas gdy w centrum Wrocławia narodowcy, w czasie legalnej manifestacji, głosili hasła nawołujące do dyskryminacji rasowej.

[srodtytul]Kategoria Portret – zdjęcie pojedyncze[/srodtytul]

I. Jacek Świerczyński, „Dziennik Wschodni”

19.03.2009 r. Pasażerowie czekający na odjazd busa na dworcu PKS w Lublinie.

II. Jarosław Knapek, niezależny

marzec 2009 r. Wadowice. Chłopak obojętnie wydmuchuje dym, podczas spaceru z przyjaciółmi.

III. Rafał Malko, „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”

01.09.2008 r. Gdańsk. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski podczas uroczystości na Westerplatte upamiętniających rocznicę wybuchu II wojny światowej.

[srodtytul]Kategoria Portret – fotoreportaż[/srodtytul]

I. Adam Pańczuk, niezależny

czerwiec 2008 r. – styczeń 2009 r. Północna Lubelszczyzna. Karczeby – tak w gwarze chachłackiej (mieszaninie języka polskiego i białoruskiego) mówiono o ludziach silnie związanych z ziemią, którą uprawiali od pokoleń. Za swoje przywiązanie do roli płacili często wolnością i życiem. Po śmierci Karczeb, chowany tuż przy roli, którą uprawiał za życia, sam stawał się ziemią, pielęgnowaną później przez jego potomków.

II. Rafał Milach, niezależny

Portrety emerytowanych polskich mistrzów olimpijskich:

– Jerzy Kulej, dwukrotny złoty medalista olimpijski w boksie,

– Wojciech Zabłocki, wielokrotny medalista olimpijski w szermierce,

– Paweł Nastula, mistrz olimpijski w judo,

– Jacek Wszoła, mistrz olimpijski w skoku wzwyż.

III. Arkadiusz Gola, „Polska Dziennik Zachodni”

kwiecień 2008 – marzec 2009 r. Katowice. Kobiety zatrudnione w kopalniach Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego na stanowiskach mechanicznej przeróbki węgla, zwanej potocznie „płóczką”. Kobiety zatrudnione w tym miejscu obsługują i nadzorują maszyny, pracując w dużym zapyleniu i hałasie.

[srodtytul]Kategoria Przyroda i Środowisko Naturalne – zdjęcie pojedyncze[/srodtytul]

I. Krzysztof Kamiński, niezależny

jesień 2008 r. Wejherowo. Dzikie wysypisko śmieci na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w pobliżu rezerwatu przyrody Lewice.

II. Bogdan Myśliwiec, „Super Nowości”

Budy Stanowskie. Zdjęcie przedstawia młodego orła bielika atakowanego przez mewę śmieszkę.

III. Roman Pach, niezależny

01.12.2008 r. Beskid Niski. Zakrycie tarczy planety Wenus przez księżyc.

[srodtytul]Kategoria Przyroda i Środowisko Naturalne – fotoreportaż[/srodtytul]

I Wojciech Jargiło, niezależny, zdjęcie dla „Dziennika”

05.11.2008 r. Bańki, Czarna. Wyspecjalizowana w łapaniu bobrów ekipa Antoniego Łączkowskiego przewozi zwierzęta w miejsca, gdzie nie wyrządzają szkody właścicielom gospodarstw rolnych.

II Marcin Jamkowski, Adventure Pictures

7.11.2008 r. – 15.12.2008 r. Wyspa Wielkanocna. Pierwsza wyprawa archeologiczna do jaskiń położonych na Wyspie Wielkanocnej (Rapa Nui) wróciła z rewelacyjnymi odkryciami – odnalazła aż 320 jaskiń, a w nich grobowce, domostwa, ślady bytowania ludzi, pozostałości narzędzi kamiennych itp. W wyprawie brało udział 18 Polaków, jeden Niemiec oraz archeolożka z Chile.

III Kacper Kowalski, niezależny

28.10.2008 r. — 16.03.2009 r. Marchowo. Fotoreportaż obrazuje zmieniające się pory roku, na przykładzie wyspy na jeziorze Marchowo, niedaleko Gdyni.

[srodtytul]Nagroda specjalna dziennika „Rzeczpospolita”[/srodtytul]

Michał Grocholski, „Gazeta Wyborcza” Opole

16.08.2008 r. Balcerzowice na Opolszczyźnie. Premier Donald Tusk podczas wizyty w zniszczonej przez tornado wsi. Na zdjęciu premier ogląda zniszczone zabudowania. Obok stoi Karina Palus, która podczas tornada w jednej chwili straciła dobytek całego życia.

[srodtytul]Nagroda specjalna Banku Zachodniego WBK[/srodtytul]

Krzysztof Koch, „Gazeta Wyborcza Rzeszów”

21.08.2008 r. Ustrzyki Dolne. Grupa 85 gruzińskich dzieci z terenów, na których toczyły się działania wojenne, przyjechała do Polski na wakacje. Podczas dwutygodniowego pobytu w hotelu Laworta dzieci mogły choć na chwilę zapomnieć o koszmarze wojny, bawić się, jeździć na wycieczki.

Organizator BZ WBK Press Foto – Bank Zachodni WBK od wielu lat prowadzi bardzo aktywne działania charytatywne, których głównymi beneficjentami są dzieci. Tylko w 2008 r. Fundacja Banku Zachodniego WBK przeznaczyła na działania charytatywne 2 mln złotych.

Zadaniem nagrody specjalnej BZ WBK jest zarówno uhonorowanie autora fotografii mówiącej o ważnych problemach społecznych, jak i pomoc w rozwiązywaniu problemów, o których opowiada nagrodzone zdjęcie.

W tym roku autor zdjęcia otrzymał od Banku Zachodniego WBK 10 tys. złotych. Taką samą kwotę bank przekazał Polskiej Akcji Humanitarnej, która przeznaczy te środki na edukację dzieci z terenów objętych konfliktami zbrojnymi.

Film
Rekomendacje filmowe: Wchodzenie w życie nigdy nie jest łatwe
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Film
Kryzys w polskiej kinematografii. Filmowcy spotkają się z ministrą kultury
Film
Najbardziej oczekiwany serial „Sto lat samotności” doczekał się premiery
Film
„Emilia Perez” z największą liczbą nominacji do Złotego Globu
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Film
Europejskie Nagrody Filmowe: „Emilia Perez” bierze wszystko