Ten świetnie pomyślany festiwal rozrasta się z każdą edycją. Nic w tym dziwnego – oryginalne kino z południowo-wschodniej Azji od lat zdobywa uznanie krytyków i widzów na całym świecie. Dlatego warto zainteresować się filmami pokazywanymi w ramach Pięciu Smaków. W tym roku organizatorzy podzielili program festiwalu na pięć sekcji. Poniżej przedstawiamy najciekawsze zawarte w nich propozycje.
1. Focus: Tajwan. Rok temu Singapur, a dziś chiński Tajwan znalazł się na celowniku Pięciu Smaków. Festiwal rozpoczną „Taipei Exchanges" Hsiao Ya-chuana. Ten ciepły komediodramat pokazuje Tajpej, jakiego nie znamy – jako świat kawiarni i ich ekscentrycznych bywalców. W jednym z lokali, prowadzonych przez dwie różne od siebie jak dwie strony medalu siostry, klienci wymieniają się różnymi przedmiotami i opowiadają swoje historie...
Najważniejszym wydarzeniem tej sekcji (a także całej imprezy) jest jednak retrospektywa twórcy tzw. Tajwańskiej Nowej Fali, wybitnego reżysera Hou Hsiao-hsiena (m.in. Nagroda FIPRESCI w Berlinie za „Czas życia i czas śmierci", Nagroda Jury w Cannes i sześć nominacji do Złotej Palmy, Honorowy Lampart i Nagroda Jury Ekumenicznego w Locarno, wenecki Złoty Lew i Nagroda UNESCO za „Miasto smutku"). Obejrzymy pięć jego filmów.
2. Taste of Korea. Ta sekcja to – podobnie jak rok temu – wybór najciekawszych nowych tytułów. Nie wolno tu przegapić krótkometrażowego „Nocnego połowu" innego wielkiego twórcy – Parka Chan-wooka. To film, który zrealizował razem z bratem Parkiem Chan-kyongiem, nagrodzony w tym roku w Berlinie Złotym Niedźwiedziem. Inną ciekawą propozycją są uhonorowane m.in. Grand Prix na tegorocznym krakowskim festiwalu Off Plus Camera „Dzienniki z Musan" Parka Jung-Buma opowiadające o uchodźcy z Korei Północnej w Seulu, gdzie w zupełnie nowej rzeczywistości usiłuje się odnaleźć.