Pozdrowienia z raju
,
reż. Brillante Mendoza,
Aktualizacja: 30.09.2012 16:00 Publikacja: 30.09.2012 16:00
Foto: Uważam Rze
Pozdrowienia z raju
,
reż. Brillante Mendoza,
Filipiny, Francja,
Niemcy, Wielka Brytania
2012
Grupa letników różnej narodowości została porwana wprost z pokojów hotelowych z ośrodka na filipińskiej wyspie Palawan przez powiązanych z Al-Kaidą terrorystów powołujących się na Koran i przetrzymywana dla okupu. Przez rok w dżungli. Jedną osobę wypuszczono po wpłaceniu pieniędzy, pozostali mieli mniej szczęścia. Zdziesiątkowały ich wyczerpanie i choroby, egzekucje terrorystów oraz kilkakrotne próby odbicia zakładników przez wojsko. „Pozdrowienia z raju" Brillante'a Mendozy, najgłośniejszego dziś reżysera z Filipin – znanego u nas ze wstrząsającego, nagrodzonego w Cannes „Kinatay" i znakomitej „Babci" – nie są takim filmem o porwaniu, do jakich przyzwyczajeni są widzowie wychowani na kinie amerykańskim. Nie znajdziemy w nim bohaterskiej jednostki, lidera podnoszącego na duchu współtowarzyszy niedoli i obmyślającego plan ucieczki. Zakładnicy są tu tak samo bezosobowi jak porywacze. Motywy tych ostatnich są niejasne, jesteśmy tylko pewni, że religia stanowi dla nich jedynie wymówkę dla popełnianych okropności. Jedyną rozpoznawalną twarzą – ale bez specjalnych konsekwencji tego faktu dla ekranowej narracji – jest dla nas Isabelle Huppert grająca fikcyjną postać katolickiej misjonarki. To, co uderza w „Pozdrowieniach z raju", to zrównanie dzikiej, niebezpiecznej, potężnej natury – Mendoza nie szczędzi zbliżeń skorpionów, węży, pijawek, mrówek i pająków – z dzikością ludzi błądzących w dżungli jak w transie, pośród ulewy. Panuje tu całkowita symbioza, jak gdyby wszystko było na swoim miejscu, choć nie jest.
Savages.
Poza bezprawiem
,
reż. Oliver Stone,
USA 2012
Podobnie u Olivera Stone'a, któremu w najnowszych „Savages. Poza bezprawiem" znów nie wyszło. Niegdyś czołowy spiskowiec amerykańskiego kina, od dawna nie trafia w światło bramki. Po spektakularnej porażce „Aleksandra", „World Trade Center" i „Wall Street: Pieniądz nie śpi" – z małym wyjątkiem dla fascynującego „W." – Stone powraca brutalnym, nihilistycznym thrillerem rozgrywającym się w świecie narkobiznesu. Z jednej strony mamy liczących się kalifornijskich hodowców wysokojakościowej marihuany – miłosny trójkąt złożony z hipisa botanika Bena, eksżołnierza Chona i zamożnej ślicznotki Ophelii – z drugiej meksykański kartel, chcący współpracować na swoich warunkach. Stone żongluje definicją dzikości. Dla białych dzicy są Latynosi, bo nie dotrzymują umów. Dla nich Amerykanie, którzy dzielą się tą samą dziewczyną. A sami genialni hodowcy za stan najwyższej szczęśliwości uważają życie takie, jak wiedli niewinni dzicy, zanim arbitralnie narzucono im cywilizacyjne ograniczenia. Niestety, główni bohaterowie w ogóle nie dają się lubić. Więcej – są bardzo irytujący. Duet z meksykańskiego kartelu, grany przez Salmę Hayek i Benicia Del Toro noszącego koafiurę tak gęstą jak futro rosomaka, jest szyty zbyt grubymi aktorskimi nićmi. W szwach rozłazi się finał mający dwa zakończenia. Cóż, tak krawiec kraje, jak mu materii staje. A mówi się, że od przybytku głowa nie boli.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Uważam Rze
Pozdrowienia z raju
reż. Brillante Mendoza,
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
W „Błaznach” swojego miejsca szukają młodzi aktorzy, w „Beating Hearts” dwoje zakochanych ludzi pochodzących z innych światów.
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
11 grudnia Netflix udostępnia pierwsze z szesnastu odcinków serialu „Sto lat samotności” według słynnej powieści Gabriela Garcii Marqueza. Po śmierci pisarza na jej ekranizację zgodzili się synowie pisarza.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polsko-duńsko-szwedzka „Dziewczyna z igłą” nominowana w kategorii filmu zagranicznego.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
#MeToo? Cieszy mnie, że zmieniają się relacje na planie, że ludzie starają się nie przekraczać granic. Hamują też agresję, chamstwo. Ograniczają niestosowne teksty - mówi Gabriela Muskała, reżyserka, scenarzystka, aktorka.
W grudniu, dokładnie w pierwszej dekadzie grudnia, a jeszcze dokładniej: w dzień św. Mikołaja, Stanisław Tym wyruszył w kolejny rejs. Tym razem już ostateczny.
Angielska Premier League wraca do Canal+, który podpisał umowę na pokazywanie tamtejszych rozgrywek w sezonach 2025/26, 2026/27 i 2027/28.
W „Błaznach” swojego miejsca szukają młodzi aktorzy, w „Beating Hearts” dwoje zakochanych ludzi pochodzących z innych światów.
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas