Z szansą na Oscara

O Short Grand Prix i nagrody dla najlepszego aktorskiego, animowanego i dokumentalnego filmu krótkometrażowego na 30. Warszawskim Festiwalu Filmowym walczyć będzie 27 filmów.

Aktualizacja: 22.09.2014 09:37 Publikacja: 22.09.2014 09:29

Wszystkie wyselekcjonowane tytuły to premiery światowe, międzynarodowe (pokazywane pierwszy raz poza krajem produkcji) albo europejskie (pokazywane pierwszy raz w Europie poza krajem produkcji). Zdobywca Short Grand Prix będzie miał możliwość ubiegania się o nominację do Oscara® w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy.

www.wff.pl

KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH:

165/60, reż. Anton Brutski (Białoruś 2014), 17 min.

Czy można wygrać ze śmiercią skoro zawsze przychodzi niespodziewanie? Zawsze jest za wcześnie, aby umierać, nieważne ile ma się lat. Jesień. Stara wioska w oddalonym zakątku Białorusi. Starszy mężczyzna rozpoczyna właśnie swoją walkę. Premiera światowa.

Abigaëlle, reż. Jean Malek (Kanada 2014), 15 min.

Nassim marzy o pięknej koleżance z klasy, Abigaëlle. Granica między rzeczywistością a wyobraźnią jest dla niego niewyraźna. Premiera międzynarodowa.

Aleks i Straszydło / Alex and the Boogie Man / Alejandrito y el Cuco, reż. Alex Medina (Kuba 2014), 15 min.

Dziewięcioletni Aleks ma ogromną wyobraźnię, uwielbia horrory i przerażające kostiumy. Jak każde dziecko w jego wieku, wymienia się z kolegami zdjęciami nagich kobiet i magazynami dla dorosłych. Jego życie zmienia się drastycznie w dniu, w którym jego nauczycielka przyłapuje go ze "sprośnymi zdjęciami". Premiera europejska.

Babeczka / Cupcake, reż. Jane Magnusson (Szwecja 2014), 14 min.

Lena i Karin znają się od 6 lat. Są ze sobą niezwykle blisko, ale ze względu na swoją przeszłość oraz zewnętrzne okoliczności muszą się rozstać. Premiera światowa. Jane Magnusson jest reżyserką pełnometrażowego dokumentu z 2013 roku "Więcej niż Bergman".

Canuck Black, reż Rebecca Archer (Wlk. Brytania 2014), 10 min.

W ciemnym pokoju przesłuchań dwóch sfrustrowanych policjantów spogląda na leżące przed nimi akta zbrodni. Za weneckim lustrem siedzi ich główny podejrzany - wielki czarny niedźwiedź, Canuck Black. Premiera europejska. Film był prezentowany na Montreal World Film Festival.

Człowiek z jadeitu / Jade Man, reż. Yong Chao (Tajwan 2014), 18 min.

Film o młodych Birmańczykach, którzy pracując nielegalnie w kopalni jadeitu, ryzykują życie i zdrowie dla skromnego dochodu i obietnic złożonych bliskim. Premiera światowa.

Ćwierkanie i nurkowanie / Sparrows and Snorkels / Von Faltbooten und Heringen, reż. Elena Brotschi (Szwajcaria 2013), 15 min.

Ivan poznaje Paolo, mały Jonas spotyka Idę, inny Jonas poznaje Sandrę, a Annina Jonasa - w lipcu, na kempingu nad rzeką. Premiera światowa.

Dwa filmy o samotności / Two Films About Loneliness, reż. William Bishop-Stephens, Christopher Eales (Wlk. Brytania, Niemcy 2014), 5 min.

Jonathan Smallman próbuje nagrać filmik na swój wirtualny profil randkowy, podczas gdy jego sąsiad, Phillip Button, internetowy kucharz i chomik, głośno nagrywa swój nowy program kulinarny. Obydwaj szukają towarzystwa i akceptacji, choć nie do końca idzie to po ich myśli. Do czasu aż zdarzy się coś niespodziewanego. Premiera międzynarodowa.

Kowalski, reż. Andrei Cretulescu (Rumunia 2014), 18 min.

Gangsterska czarna komedia. Trzech mężczyzn wchodzi do baru. Pierwszy zadaje za dużo pytań, drugi ma idealny plan, trzeci nie ma wyjścia. Premiera międzynarodowa.

Lustrzane odbicie / Mirror Image, reż. Danielle Schwartz (Izrael 2014), 11 min.

Para izraelskich Żydów została poproszona przez swoją wnuczkę, by opowiedzieli swoją wersję przemilczanej historii kryształowego lustra zabranego z opuszczonego palestyńskiego domu podczas Nakba - przepędzenia setek tysięcy Palestyńczyków przez nowy rząd Izraela podczas wojny w 1948 roku. Premiera europejska. Film otrzymał nagrodę Van Leera dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Dokumentalnego na Jerusalem Film Festival 2014.

Mój tata rockman / My Dad's a Rocker, reż. Zuxin Hou (Chiny, USA 2014), 30 min.

W 2010 roku Hou, 60-letni chiński muzyk rockowy, doznał wylewu, po którym przez długi czas nie mógł mówić. Po trzech latach jest już gotowy komponować na nowo. Jego najnowszy utwór ma być zadedykowany czasom młodości oraz jego chorobie. Dla prawdziwych rockmanów, nie ważne w jakim są wieku, rock&roll zawsze będzie sposobem na życie. Premiera międzynarodowa.

Monkey Love Experiments, reż. Ainslie Henderson, Will Anderson (Wlk. Brytania 2014), 9 min.

Zaślepiona miłością małpka zaczyna mylnie wierzyć, że jej przeznaczeniem jest lot na księżyc. Premiera europejska. Film Willa Andersona "Making of Longbird"z 2011 roku otrzymał szereg nagród w tym nagrodę BAFTA oraz Short Grand Prix 27. WFF. Animator zasiadał w Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych 28.edycji WFF.

Monologi / Monologues, reż. Matus The First (Niemcy 2014), 10 min.

Krótki horror o życiu. Premiera światowa.

Nie bez znaczenia / Some Things Mean Something, reż. Dee Meaden (Wlk. Brytania 2013), 25 min.

Tony, upośledzony 30-letni mężczyzna, mieszka ze swoją samotną matką, Rosą. Tony, który nigdy nie poznał swojego ojca, otrzymuje od niego po raz pierwszy kartkę urodzinową z sentymentalnym wierszem. Tony zaczyna wierzyć, że wiersz ma ukryte znaczenie. Dla matki zmiana w zachowaniu syna, wskazuje na pogarszający się stan jego zdrowia. Premiera europejska.

Nowy Zachód / The New West, reż. Peter Edlund (USA 2014), 15 min.

Klasyczna opowieść o zemście, która zaczyna się na szkolnym boisku, a kończy na Dzikim Zachodzie. Premiera międzynarodowa.

Obok mnie / By My Side, reż. Yana Troyanova (Rosja 2014), 15 min.

Nieświadomi własnych uczuć zbyt często odpychamy to, co w życiu najważniejsze: miłość. Film pokazywany był na MFF "Kinotavr" w Soczi I MFF w Moskwie. Premiera międzynarodowa.

Ostatni walc / The Last Waltz, reż. Maciej Kawalski (Polska 2014), 15 min.

Wiedeń, lipiec 1914 roku. Cwany biznesmen, Arnheim, za wszelką cenę próbuje się pozbyć wadliwego towaru. Zamieszanie powstałe po zamachu na następcę tronu, Arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, to najlepsze okoliczności dla szemranych interesów. Premiera międzynarodowa.

Pani domu / Housekeeping, reż. Catherine Licata (USA 2014), 15 min.

Charlotte spędza czas na codziennym zajmowaniu się domem i dziećmi, pod powierzchnią tej idylli pojawia się jednak pękająca rysa. Wszystko wychodzi na jaw, gdy niespodziewana wizyta przypomina Charlotte o jej prawdziwej roli w rodzinie. Premiera europejska. Film pokazywany był na amerykańskich festiwalach SXSW, MFF w Nowym Orleanie, MFF w Bostonie.

Przywileje dziecka / The Privileges of a Child, reż. Yui Sekine (Japonia 2014), 15 min.

Dziecko ma swoje przywileje - by powiedzieć coś samolubnego, by płakać, zanurzać się w marzeniach, nie pracować... Jednak nadchodzi czas, gdy przywileje te przestają obowiązywać. Premiera międzynarodowa.

Ptasi kram / The Shop of SongBirds / Kramnitsa spyvotchyh ptashok, reż. Anatoliy Lavrenishyn (Ukraina 2013), 18 min.

W wielkim mieście przyszłości nie ma ani roślin, ani zwierząt - pozostali tylko ludzie otoczeni robotami i maszynami. Obwoźny handlarz próbuje zarobić na życie sprzedając śpiewające ptaki. Na próżno, na jego egzotyczny towar nie ma zapotrzebowania, a ptaki nie chcą śpiewać. Do czasu gdy uratuje Ptaka szczęścia, który całkowicie odmieni jego życie. Premiera międzynarodowa. Film brał udział w MFF w Odessie.

Punkt informacyjny / Help Point, reż. Andrew Margetson (Wlk. Brytania 2014), 13 min.

Jack poznaje Mayę na lotniskowym parkingu, na którym obydwoje zgubili swoje samochody. Proszą o pomoc w punkcie informacyjnym. Podczas dwudziestu minut oczekiwania na pomoc Jack nie może oprzeć się pokusie i próbuje oczarować Mayę, która w odpowiedzi, zaczyna mu się zwierzać. Jednak obiecująca znajomość nie zakończy się tak, jak zaplanowali. Premiera europejska. Film uczestniczył  m.in. w Palm Springs ShortFest.

Scenka / Drama, reż. Guan Tian (USA 2014), 11 min.

Młoda para ma ochotę na seks w samochodzie, ale orientują się, że nie mają prezerwatywy. W tym samym momencie dostrzegają "prostytutkę" stojącą na skrzyżowaniu. Premiera światowa.

Słodka zbrodnia / Crooked Candy, reż. Andrew Rodgers (USA 2014), 6 min.

Jajka z niespodzianką cieszą się popularnością na całym świecie. Wszędzie, poza Stanami Zjednoczonymi, gdzie są nielegalne. Dokument o człowieku, który kochał czekoladowe jajeczka tak bardzo, że został... Kinder-przemytnikiem. Premiera europejska.

Strażnik przypływów / The Tide Keeper, reż. Alyx Duncan (Nowa Zelandia 2014), 9 min. Pewnej nocy starszy mężczyzna wyśnił sobie sztorm.

W młodości optymistycznie wierzył, że może ocalić świat, lecz teraz, zbliżając się do kresu swojego życia, traci nadzieję. Ma za mało czasu na dokonanie znaczących zmian. Premiera europejska. Film uczestniczył w konkursach Palm Springs ShortFest, MFF w Melbourne, MFF w Vancouver.

Szlaban / Grounded / De Castigo, reż. Helena Grama Ungaretti (Brazylia 2014), 20 min.

Felipe musi spędzać popołudnia z swoją nietypową ciotką Gutą. Premiera międzynarodowa. Film brał udział w Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w  Sao Paulo.

Tatuapé Mahal Tower / Edificio Tatuapé Mahal, reż. Carolina Markowicz, Fernanda Salloum (Brazylia 2014), 10 min.

Historia Javiera Juareza Garcíi, argentyńskiej figurki, która mieszka w Sao Paulo. Gdy zostaje zdradzony, postanawia odmienić swoje życie i podróżować po całym świecie. Nie zapomina jednak o swoim prawdziwym celu: aby wrócić i zemścić się na tych, którzy go zawiedli. Premiera europejska.

Z dala od szosy / Off the Highway, reż. Rhona Mühlebach (Szwajcaria 2014), 22 min.

Roman i Linda to para, którą, poza zamiłowaniem do Krwawej Mary, wiele już nie łączy. Wyruszają na wycieczkę rowerową przez szwajcarskie góry. Ich wyprawa szybko okazuje się bardziej skomplikowana niż przewidywali. Para znajdzie się na rozdrożu i będzie musiała podjąć życiową decyzję. Premiera międzynarodowa. Film otrzymał nagrodę Młodzieżowego Jury dla Najlepszego Szwajcarskiego Filmu Krótkometrażowego na MFF w Locarno.

Przygotowaliśmy także specjalną projekcję 7 filmów prezentowanych poza konkursem.

POKAZY SPECJALNE - FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE:

Artun / Ártún, reż. Gudmundur Arnar Gudmundsson (Islandia, Dania 2014), 20 min.

Chłopak z małego miasteczka nigdy jeszcze nie pocałował dziewczyny. Wraz z kolegami decyduje się na podróż do dużego miasta, by zobaczyć, czy tam będą mieli więcej szczęścia. W mieście chłopcy otrzymują więcej niż się spodziewali. Premiera europejska. Poprzedni film reżysera Whale Valley otrzymał wyróżnienie na festiwalu w Cannes w 2013 roku, nagrodę dla Najlepszego Aktorskiego Filmu Krótkometrażowego na 29.WFF oraz nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Gudmundur Arnar Gudmundsson zasiada w Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych.

Ciężar / Load, reż. Robert Moreno, Niv Shpigel (Izrael 2014), 9 min.

Mężczyzna tonie pod ciężarem własnych wspomnień. Aby przeżyć musi zmierzyć się z pytaniem, czy nasza przeszłość jest ważniejsza niż teraźniejsze życie? Fragmenty, reż. Agnieszka Woszczyńska (Polska 2014), 25 min. Anna i jej partner wiodą wygodne życie, mają dobrze płatną pracę i chodzą do drogich restauracji, uprawiają intensywny seks i poranny jogging. Jednak mieszczański styl życia, monotonia, z której nie widać wyjścia, powodują, że Anna gnije od środka. Film miał swoją premierę na tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes w sekcji Quinzaine des Realisateurs. Agnieszka Woszczyńska zasiada w Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych.

Pieśń poranna / Aubade, reż. Mauro Carraro (Szwajcaria 2014), 5 min.

Wschód słońca nad jeziorem Leman. W surrealistycznej scenerii, przy hipnotyzujących dźwiękach wiolonczeli, pływacy i ptaki są świadkami spektaklu budzącego się dnia. Film pokazywany m.in. na MFF w Locarno. Mauro Carraro zasiada w Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych.

TTRower / The Bike / La Bici, reż. Giorgio Bonecchi Borgazzi (Włochy 2013), 8 min.

Bezrobotny urzędnik jedzie rowerem przez opustoszałe miasto. Kiedy zaplątuje mu się łańcuch od roweru, musi zmierzyć się z jedyną osobą, która proponuje mu pomoc: z bezdomnym obcokrajowcem? Speed Dating, reż. Meghann Artes (USA 2014), 11 min. Zdesperowana, aby znaleźć mężczyznę swoich marzeń, Ava chwyta się ostatniej deski ratunku - szybkich randek. Dziwactwo nowopoznanych osób powoduje, że zaczyna się zastanawiać, czy bycie samotną jest takie złe.

Zawroty głowy / Dizziness / Vertiges, reż. Arnaud Dufeys (Belgia 2014), 30 min.

Poczucie obcości zaprowadzi piętnastoletnią Clarę do popełnienia nieodwracalnego czynu. Poprzedni film reżysera "Atomy" brał udział w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 28. WFF.

Wszystkie wyselekcjonowane tytuły to premiery światowe, międzynarodowe (pokazywane pierwszy raz poza krajem produkcji) albo europejskie (pokazywane pierwszy raz w Europie poza krajem produkcji). Zdobywca Short Grand Prix będzie miał możliwość ubiegania się o nominację do Oscara® w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy.

www.wff.pl

Pozostało 97% artykułu
Film
„28 lat później”. Powrót do pogrążonej w morderczej pandemii Wielkiej Brytanii
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Film
Rekomendacje filmowe: Wchodzenie w życie nigdy nie jest łatwe
Film
Kryzys w polskiej kinematografii. Filmowcy spotkają się z ministrą kultury
Film
Najbardziej oczekiwany serial „Sto lat samotności” doczekał się premiery
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Film
„Emilia Perez” z największą liczbą nominacji do Złotego Globu