Seniorzy kręcą filmy o sobie

We wtorek 16 grudnia w Kinie Muranów odbędzie się pokaz debiutów reżyserskich seniorów z warszawskiej Pragi Południe i Śródmieścia.

Aktualizacja: 10.12.2014 18:09 Publikacja: 10.12.2014 17:35

Na planie filmowym

Na planie filmowym

Foto: materiały prasowe

Autorzy krótkometrażowych filmów dokumentalnych wzięli udział w projekcie „Seniorzy o sobie". 25 seniorów przez kilka miesięcy pracowało w kilkuosobowych grupach. Uczestnicy, z pomocą animatorów kultury, nie tylko opanowywali podstawy techniczne, ale i uczyli się budować wypowiedź filmową, rozpoznając w najbliższym otoczeniu tematy ogniskujące najwięcej emocji i refleksji.

-

Tematy, które zostały wzięte na warsztat, dają wgląd w różne aspekty życia współczesnych polskich seniorów – te, które sami uznali za najważniejsze. Już na etapie warsztatów mieliśmy wiele gorących dyskusji dotyczących potencjalnych tematów filmów. Seniorzy w trakcie warsztatów mieli bardzo dużo pytań odnośnie obsługi sprzętu filmowego, a obecnie, uzbrojeni w umiejętności i wnioski z rozmów, ruszyli w teren nakręcić swoje własne filmy. Pomysły są bardzo różne i to jest ich siłą. Spodziewamy się bardzo indywidualnych wypowiedzi, poruszających jednak uniwersalne tematy – mówił Łukasz Szewczyk, Prezes Stowarzyszenia Pracownia Filmowa COTOPAXI.

W kinie Muranów widzowie zobaczą m.in. historię o relacjach matki i córki w późnej dorosłości, opowieść o terapeutycznej sile śmiechu, reportaż o podglądactwie czy relację o tym, jak to jest być „składakiem".

Pokaz „Seniorzy o sobie" to trzecia już odsłona projektu warsztatów filmowych „Późne debiuty", prowadzonego przez Stowarzyszenie Pracownia Filmowa „Cotopaxi". Projekt jest współfinansowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Projekt został objęty Honorowym Patronatem przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier".

KINO MURANÓW ul. Gen. Andersa 5 (sala czerwona)

16.12.2014, g. 17.00

WSTĘP WOLNY

Więcej informacji na Facebooku

Film
17. Mastercard OFF CAMERA: Nominacje – Najlepsza Aktorka, Aktor i Mastercard Rising Star
Film
Zbrojmistrzyni w filmie "Rust" skazana na 18 miesięcy więzienia
Film
„Perfect Days” i "Anselm" w kinach. Wim Wenders uczy nas spokoju
Film
Zmarła Eleanor Coppola, reżyserka i żona reżysera
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Film
Te filmy ubiegają się o 100 000 zł w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Mastercard OFF CAMERA 2024