Aktualizacja: 16.01.2025 19:16 Publikacja: 09.12.2024 15:30
Firmy z UE szukają nowych rynków zbytu
Foto: Adobe Stock
Jak to się ma do skali zagranicznej sprzedaży i importu ze strony dużych przedsiębiorstw? Eurostat podaje, że w 2022 r. (to najświeższe dostępne dane) w handlu wewnątrzunijnym (na jednolitym rynku europejskim) duzi importerzy stanowili 1,2 proc. liczby przedsiębiorstw importujących, odpowiadając jednocześnie za ponad połowę wartości importu, a dokładnie za jego 50,6 proc.
Jednocześnie duzi eksporterzy stanowili 2,2 proc. liczby firm eksportujących, generując niemal 60 proc. wartości eksportu (58,9 proc.). Z kolei w handlu pozaunijnym z tzw. krajami trzecimi w 2022 r. duzi importerzy stanowili 3,0 proc. liczby przedsiębiorstw, odpowiadając jednocześnie za 57,3 proc. wartości importu. Duzi eksporterzy stanowili też 3,8 proc. liczby firm sprzedających poza UE, odpowiadając za 69,7 proc. wartości eksportu. To garść danych umożliwiających porównanie odsetka wartości eksportu i odsetka podmiotów sprzedających za granicę ze względu na wielkość przedsiębiorstwa. Działania unijnych decydentów nakierowane są oczywiście na wsparcie sektora MŚP. Aktualnie zamysłem Komisji Europejskiej, a podkreśla to sama jej przewodnicząca Ursula von der Leyen, jest zwiększenie wolumenu eksportu z unijnego sektora MŚP i zachęcenie jak największej liczby małych i średnich przedsiębiorców do sprzedaży poza Unię.
Czechy są naturalnym partnerem dla polskich firm do współpracy w zakresie transportu towarowego, zarówno w obrocie surowcami, jak i produktami gotowymi.
11 polskich miast ma bezpośrednie połączenia lotnicze z Irlandią, co ułatwia współpracę - wskazują Patrick Haughey, ambasador Irlandii w Polsce i Tonia Spollen Behrens, przedstawicielka Enterprise Ireland na Polskę i kraje bałtyckie.
- Korzystając z działania w różnych strefach czasowych możemy stworzyć ciągły proces pracy nad projektem: od wytwarzania oprogramowania, poprzez testowanie i poprawianie błędów - mówi Bartosz Łopiński, prezes Billennium.
Kazachstan od wielu lat realizuje plan rozwoju sieci transportowej. Tylko w ostatnich latach wybudowano 2500 km sieci kolejowej, a inwestycje w tym sektorze osiągnęły poziom ponad 31 mld euro.
Brytyjski „reset z Europą”, na który mocno stawia ten kraj, szczególnie po niedawnych wyborach parlamentarnych skutkujących zmianą władzy, nabiera tempa.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Inwestycje zagraniczne to nie zawsze złoto. Bruksela szuka podejrzanych inwestycji firm europejskich poza UE w półprzewodniki, AI i technologie kwantowe. Kraje członkowskie sprawdzą, czy nie trafiają one w niepowołane ręce.
Cena jest ciągle podstawowym wyznacznikiem decyzji zakupowych. Ale bardzo liczy się też przyjazność obsługi
Dzięki dotacjom dla firm przedsiębiorcy będą mogli w tym roku liczyć na spory zastrzyk gotówki z funduszy UE, który pomoże im zrealizować projekty rozwojowe. Wsparcie będzie dostępne nie tylko w programach krajowych, ale też w regionalnych.
Policyjne statystyki pokazują, że znacznie spadła liczba zarówno przestępstw kradzieży, jak i wykroczeń tego typu. Niemniej branża handlowa szacuje, iż skala zjawiska jest wielokrotnie większa niż zgłoszenia policyjne.
Polska prezydencja będzie wspierać strategiczny plan konsolidacji władzy w UE prowadzony w dużej mierze w interesie Europy Zachodniej. Jednak wiele wskazuje na to, że nie będzie przy tym w należyty sposób chroniła polskich interesów w zakresie bezpieczeństwa geopolitycznego, energetycznego, gospodarczego i żywnościowego.
Rosja nie jest niezwyciężona. Trzeba zwiększyć presję ekonomiczną na nią – mówi „Rzeczpospolitej” Kaja Kallas, wysoka przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
Tankowce floty cieni Putina, które utknęły na morzach w wyniku amerykańskich sankcji, mają w ładowniach ropę wartą ponad 3,5 mld dolarów. Te straty mogą rosnąć w miarę jak cena surowca będzie spadać. A takie są prognozy.
Rynek kryptoaktywów doczekał się w końcu racjonalnych ram prawnych – podkreśla w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” dr Adrian Rycerski z Uniwersytetu SWPS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas