Potrzeby producentów i dystrybutorów w branży odzieżowej i obuwniczej nieustannie się zmieniają; ewoluuje również oprogramowanie, które te potrzeby ma zaspokajać – ta sytuacja rozwija od dawna dyskusję „modyfikować czy nie modyfikować". Jest to skomplikowane zagadnienie, ale tendencje światowe skłaniają się w stronę systemów, które zawierają większą część wymaganych funkcjonalności bez konieczności znacznych modyfikacji. Rośnie liczba rozwiązań zaprojektowanych pod branżową specyfikę (zarówno w modelu chmury, jak i on premise), które spychają tradycyjne, sztywne (wymagające modyfikacji) systemy na margines.
Jednakże mentalne przestawienie się na systemy niemodyfikowane jest trudne. Szczególnie w Polsce wiele firm z branży odzieżowej i obuwniczej w dalszym ciągu decyduje się na wybór nie tych branżowych, zintegrowanych rozwiązań, lecz mniejszych systemów, które są tańsze, ale wymagają modyfikacji z powodu braków w funkcjonalności. Gdy system taki obsłuży już jeden obszar działalności firmy, dokupuje się kolejną aplikację (często od innego dostawcy), która zarządzi innym procesem, ale wymaga modyfikacji i integracji z pozostałymi systemami.
Warto przyjrzeć się rozwiązaniom branżowym, które dzisiaj tworzą nowocześni dostawcy. Są to zestawy powiązanych ze sobą i w pełni zintegrowanych aplikacji, które zarządzają każdym aspektem działalności – od planowania kolekcji i budżetów sprzedaży, przez współpracę z dostawcami, zakupy i dostawy do centrum dystrybucji, pierwsze i kolejne zatowarowania sklepów, obsługę magazynów, wysyłek i przyjęć, sprzedaż w wielu kanałach (omnichannel), rozliczenie kolekcji i zakończenie sezonu, po kontrolę jakości w całym procesie. Rozwiązania takie mają piękny i intuicyjny wygląd wzmacniający zaangażowanie użytkownika. Ponadto zastosowanie koncepcji „converged commerce" łączącej wszystkie kanały sprzedaży, w tym sklepy, kanały B2B, B2C, niezależne portale itd. w jednolity system obsługi sprawia, że końcowy klient jest lepiej i szybciej obsłużony. Wdrożenie takich rozwiązań ma na celu zwiększenie sprzedaży oraz zmniejszenie kosztów dzięki lepszemu dostosowaniu do wymagań rynku.
Przeanalizujmy teraz za i przeciw koncepcji modyfikowania systemów IT:
ZA: Potrzebujemy modyfikacji, aby system dostosował się do naszych procesów.