– Firmy z niecierpliwością oczekują na nowy cykl szkoleń współfinansowanych z UE. To, że spora część z nich będzie skierowana dla osób 50+, trafia akurat w potrzeby rynku ponieważ już obecnie przedsiębiorstwa zatrudniają coraz częściej osoby starsze – komentuje Ewa Fedor, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.
W unijnym programie „Kapitał ludzki” (zaprojektowanym na lata 2007 – 2015) znalazły się pieniądze na aktywizację zawodową i społeczną osób z grupy 50+. W sumie z budżetu Unii Europejskiej na ten cel przeznaczonych zostanie prawie 1,3 mld euro, czyli ok. 4,7 mld zł.
Najwięcej, bo ok. 440 mln euro, zarezerwowano na pomoc dla starszych bezrobotnych. Możliwości jest mnóstwo. Począwszy od szkoleń podnoszących kwalifikacje, indywidualnego doradztwa zawodowego, poprzez porady psychologiczne, warsztaty autoprezentacji, a kończąc na kampanii medialnej, która ma przekonać pracodawców, że osoby starsze są świetnymi pracownikami.
Przewidziano też pomoc dla osób już pracujących (ok. 260 mln euro). Na bazie doświadczeń z programu Equal (realizowanego w latach 2004 – 2007) wdrażane będą kolejne projekty szkoleniowe. Jednym z przykładów jest intermentoring, gdzie starsze i młodsze osoby wymieniają się swoją wiedzą.
Sporo pieniędzy (ok. 290 mln euro) przeznaczonych zostanie na reintegrację społeczną osób starszych. Wsparcie obejmie także osoby, które wycofały się z życia zawodowego, choć nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego (np. przeszły na wcześniejszą emeryturę lub mają świadczenia rentowe). – Między innymi dla takich osób chcemy uruchomić podyplomowe studia zarządzania przedsiębiorstwami społecznymi – mówi Ewa Leś z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, koordynator projektu Partnerstwa na rzecz Rozwoju „Tu jest praca”.