Podobnie jak we wcześniejszych edycjach Listy 500 „Rzeczpospolitej”, tak i w tym roku głównym motorem przetasowań na liście są fuzje i przejęcia. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Widać je już w pierwszej trójce. Polska Grupa Energetyczna SA wskoczyła na drugą pozycję, spychając na najniższe podium Telekomunikację Polską SA.
Ta zamiana miejsc to wynik przyjętego w marcu 2006 r. przez rząd polski „Programu dla elektroenergetyki”, w którego konsekwencji w maju ubiegłego roku połączono Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (trzecia pozycja na ubiegłorocznej Liście 500 „Rzeczpospolitej”) oraz PGE Energia SA i BOT Górnictwo i Energetyka SA (62. pozycja). 28 mld zł przychodów grupy kapitałowej PGE SA w 2007 r. to skonsolidowany wynik 93 podmiotów. O skali tego procesu świadczyć może także fakt, że na tegorocznej liście prócz PGE SA znalazło się niemal 20 innych spółek tworzących tę grupę.
PGE to niejedyny beneficjent „Program dla elektroenergetyki”. Na 11. miejscu znalazła się Grupa Tauron Polska Energia SA (Energetyka Południe). W maju 2007 r. Skarb Państwa wniósł do spółki akcje Południowego Koncernu Energetycznego SA z Katowic (48. pozycja na Liście 500 w 2007 r.), krakowskiego Enionu SA (35. pozycja), EnergiaPro Koncernu Energetycznego SA z Wrocławia (49. pozycja) oraz Elektrowni Stalowa Wola SA. Podobnie grupę Energa SA (23. miejsce) stworzono poprzez wniesienie do firmy pakietów akcji Gdańskiego Koncernu Energetycznego Energa SA oraz Zespołu Elektrowni w Ostrołęce SA.
Kolejną planowaną fuzją w elektroenergetyce jest połączenie grupy Enea (32. miejsce) z dwoma kopalniami węgla brunatnego – Adamów oraz Konin (394. miejsce). O branży energetycznej piszemy więcej na stronie 75.
Konsolidacja to nie tylko domena największego sektora elektroenergetycznego. Łączyły się także spółki branży informatycznej. O 180 oczek w górę wskoczyła grupa Asseco Poland SA (213. pozycja). To w dużej mierze wynik fuzji z Softbankiem SA. A wszystko wskazuje na to, że na przyszłorocznej liście scenariusz powinien się powtórzyć. Z początkiem kwietnia sąd zarejestrował przejęcie przez Asseco Prokomu Software SA (128. pozycja). Biorąc pod uwagę prognozowane przez analityków przychody, w przyszłorocznej edycji listy spółka powinna pochwalić się minimum 3 mld zł sprzedaży. Może to pozwolić jej na wejście do pierwszej setki największych firm. Na 481. pozycji zadebiutowała siostrzana spółka Asseco Poland SA – ABG SA. To także efekt zeszłorocznego połączenia m.in. z inną giełdową spółka informatyczną – Spin SA.