Giełda Papierów Wartościowych pozostaje jedyną istotną giełdą europejską, której właścicielem jest państwo. Zgodnie z informacjami „Rz” resort skarbu podtrzymuje plany przeprowadzenia jej prywatyzacji w czwartym kwartale 2008 roku.
Jednak w świetle nowej strategii niezbędne do jej przeprowadzenia będzie wejście w życie znowelizowanej ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Ważnym elementem planowanych zmian jest bowiem wypłata nadwyżki finansowej warszawskiej giełdy jeszcze przed upublicznieniem jej akcji.
Dlatego po uchwaleniu ustawy przez Sejm data prywatyzacji warszawskiej giełdy zależy obecnie od tego, czy prezydent Lech Kaczyński podpisze, czy też zawetuje znowelizowane przepisy.
– Zmieniona ustawa umożliwia wypłatę dywidendy zarówno przez giełdę, jak i Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Obniżenie kapitału giełdy to ważny element przygotowań do prywatyzacji, a najskuteczniej można to zrobić przez wypłatę dywidendy. Dopóki ustawa nie wejdzie w życie, będzie to niemożliwe – mówi „Rz” źródło zbliżone do resortu skarbu.
Mechanizm, w którym giełda nie wypłacała dywidendy, doprowadził do powstania ponad 500 mln zł nadwyżki finansowej. Według informacji „Rz” Ministerstwo Skarbu chce, by te pieniądze posłużyły do stworzenia funduszu stabilizacyjnego rynku kapitałowego, który miałby służyć jako uzupełnienie obecnego systemu rekompensat.