Ceny za gotowe projekty, wraz ze wszystkimi pozwoleniami, spadły od ubiegłego roku i wahają się od 60 do 70 tys. euro za jeden megawat mocy. Jednak zdaniem specjalistów rynku tych projektów jest znacznie mniej, niż np. tych, których deweloperzy posiadają jedynie np. dzierżawę terenu.
– Nas interesują w tym przetargu tylko gotowe projekty z ostatecznym pozwoleniem na budowę, ponieważ chcemy je zrealizować do roku 2012, a nie czekać jeszcze na pozwolenia, co wydłuża procedurę – tłumaczy Jacek Bieńkowski, zastępca dyrektora ds. technicznych w spółce Jeleniogórskie Elektrownie Wodne. Dodaje, że lokalizacja nie ma istotnego znaczenia – pod uwagę brane są wszystkie regiony Polski. Oprócz zakupu projektów JEW bierze pod uwagę także nabycie udziałóww spółkach celowych powołanych do realizacji takich farm.
– W planach, w dalszej kolejności, jest również włączanie się w rozwój projektów wiatrowych już rozpoczętych – dodaje Bieńkowski.
Przetarg ogłoszony przez JEW jest konsekwencją przyjętej w Tauronie strategii korporacyjnej na lata 2008-2012 z perspektywą do 2020 r.
– Jej główne założenia w obszarze energetyki odnawialnej przewidują m.in. rozwój odnawialnych źródeł energii, budowę 440 MW w energetyce wiatrowej do 2020 r., a także dalsze zwiększanie udziału biomasy we współspalaniu w elektrowniach węglowych – wylicza Bieńkowski. Na wszystkie inwestycje, w tym również w energię odnawialną do 2012 r. Tauron zamierza wydać 10 mld zł, a w latach 2013-2020 kolejne 20 mld zł. Budowa 1 MW energii wiatrowej to bowiem koszt 1,4-1,8 mln euro (440 MW to przy obecnym wysokim kursie euro ponad 2,8 mld zł).