Materiał powstał we współpracy z T-Mobile Polska
Telefonia mobilna stała się symbolem nowego stylu pracy. Smartfony to „centra sterowania" z dostępem do plików, poczty, kalendarzy, z opcją prowadzenia rozmów przez wielu uczestników. Żeby jednak korzystać z tych możliwości, firma potrzebuje stabilnego i szybkiego internetu mobilnego. Internet mobilny w telefonie czy z routera nie ustępuje jakością rozwiązaniom stacjonarnym. Może swobodnie zastąpić łącze kablowe w domu pracownika, zwłaszcza gdy firma zdecyduje się na nielimitowany pakiet danych.
Dostęp do danych z dowolnego miejsca i urządzenia
Rozwiązaniem, które umożliwia wygodną pracę zdalną, jest chmura. Firmy używają jej najczęściej do tworzenia baz danych, backupu czy archiwizacji. Korzystają z niej nie tylko duże korporacje, ale także mniejsi przedsiębiorcy, ponieważ zarządzanie firmą w chmurze to sposób na obniżenie kosztów prowadzenia działalności. Dzięki chmurze można ograniczyć inwestycje w sprzęt, firma ma dostęp do najnowszego oprogramowania, a pracownicy do wszystkich danych na dowolnym urządzeniu – na telefonie, laptopie czy tablecie, o każdej porze dnia i w każdym miejscu. Aplikacje w chmurze dają wiele możliwości, działają bez przerwy, a dostawca dba, by były zawsze aktualne. Działają na bezpiecznych i szybkich serwerach dostawcy.
Dyski w chmurze typu OneDrive gwarantują, że nawet nieplanowana praca zdalna nie zaskoczy pracownika, ponieważ ma on dostęp do swoich plików w każdej chwili. Może zacząć pracę np. na komputerze w pracy, a dokończyć ją na laptopie w domu. Gdy w międzyczasie zespół naniesie zmiany, będą one natychmiast widoczne, bez konieczności przesyłania między sobą prezentacji e-mailem. Po zakończeniu pracy taki dokument można np. udostępnić klientowi, sprawnie i szybko.
Konferencje online trzeba dobrze zaplanować
W obecnej sytuacji, gdy organizacja dużych spotkań biznesowych i wyjazdy służbowe są niemożliwe, można zorganizować tele- i wideokonferencje. Część firm międzynarodowych od dawna korzysta z tej opcji w ramach współpracy między oddziałami z różnych części świata, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze wydawane na podróże służbowe. Usługi takie jak Skype czy MS Teams umożliwiają połączenia głosowe, wideo, chatowanie i współdzielenie ekranów między użytkownikami. Są proste we wdrożeniu i chętnie sięgają po nie także mniejsze przedsiębiorstwa. Aby konferencja online przebiegła w sposób zaplanowany, należy ustalić cel spotkania, czas jego trwania, poinformować rozmówców, z jakiego narzędzia będziemy korzystali. Warto też uporządkować pulpit, jeśli w trakcie spotkania będziemy pokazywać dokumenty na ekranie naszego monitora.